Answer: See explanation
Explanation:
a. Predetermined overhead rate will be:
= Administrative costs/Number of users
= 739,500/25,500
= $29 per user
Administrative costs applied to Toot will be:
= Number of users x Predetermined overhead rate
= 8900 x 29
= $258100
Administrative costs applied to Tix will be:
= Number of users x Predetermined overhead rate
= 16600 x 29
= $481400
b. For Toot
Revenue: $1,450,000
Less: Engineering cost: $402,500
Less: Administrative cost: $258,100
Profit = $789400
For Tix:
Revenue: $1,200,000
Less: Engineering cost: $521,875
Less: Administrative cost: $481,400
Profit = $196725
Answer:
D) He wants us to learn that having Him at the center of our lives will always be the best for us no matter how big or small the decisions we must face.
Explanation:
The article exposes that dehumanization is part of the world we're living in today. Marguerite Shuster argues that the world we're living in today is Genesis 3 world.
What's wrong with this world? "As the story goes, Chesterton responded with just two words: "I am." His answer is unlikely to be popular with a generation schooled to cultivate self-esteem, to pursue its passions and chase self-fulfillment first and foremost."
Then Shuster's invitation is to recenter our lives at Him.
References:
Shuster , M. (2013). The Mystery of Original Sin: We don’t know why God permitted the Fall, but we know all too well the evil and sin that still plague us. Christianity Today, 57(3), 38-41
Shuster, Marguerite. “Did God Plan the Fall?” ChristianityToday.com, Christianity Today, 24 Sept. 2018
Complete Question:
Baldwin's workforce complement (number of employees) will grow by 10% next year. Baldwin spends the same amount extra above the $1,000 recruiting base, which is $694 per employee. Complement/work force was 434 and New Hires were 67 for last year. What will they spend this year on recruiting this year?
Answer: $84,700
<u>Explanation:</u>
Total employees = 434 + 67 = 501
As mentioned in the question that Baldwin's workforce will increase by 10%.
Hence, existing employees x 110% = 501 x 110% = 551 (Ignore the decimal as employees cannot be in decimal) Increase of 50 employees
Baldwin will spend $694 + $1,000 = $1,694
Therefore, for 50 employees he would spend $1,694
Baldwin would spend a total of (50 x $1,694) = $ 84,700
Answer:
10.16 gallons of gas
Explanation:
To be exact, a US gallon contains 3.78541 liters.
So a gallon of gasoline contains 3.78541 liters of gasoline, which means that one gallon of gasoline costs 1.30€ x 3.78541 = 4.92€
If the visitor has 50€, he/she can purchase 50€/4.92€ = 10.16 gallons of gas
*Only the US, Myanmar and Liberia use the imperial system of measurement (e.g. miles, yards, feet, gallons, quarts, etc.) while the rest of the world uses the metric system (e.g. meters, kilometers, liters, etc.). But the US was one of the first countries in the world to formally adopt the metric system (since the 19th century), but the change was not mandatory, so most people continued to use the imperial system as part of the culture.
The answer is: 48 hours
If the vessel operator is knowingly aware of the situation and decided not to file a written report for the victim, the vessel operator will be exposed to several risk of crime if the wound managed to took the victim's life because the court will seem him/her as responsible in the death