The linear equation to model the company's monthly expenses is y = 2.5x + 3650
<em><u>Solution:</u></em>
Let "x" be the units produced in a month
It costs ABC electronics company $2.50 per unit to produce a part used in a popular brand of desktop computers.
Cost per unit = $ 2.50
The company has monthly operating expenses of $350 for utilities and $3300 for salaries
We have to write the linear equation
The linear equation to model the company's monthly expenses in the form of:
y = mx + b
Cost per unit = $ 2.50
Monthly Expenses = $ 350 for utilities and $ 3300 for salaries
Let "y" be the total monthly expenses per month
Then,
Total expenses = Cost per unit(number of units) + Monthly Expenses

Thus the linear equation to model the company's monthly expenses is y = 2.5x + 3650
The Pythagoras theorem states that
the sum of squares of the shorter sides (legs) of a right triangle equals the square of the third side.
A corollary from the same theorem helps us solve this problem:
If the sum of the squares of the shorter sides of a triangle is greater than the square of the third side, the included angle is acute. ..... (case 1)
Conversely, if the sum of the squares of the shorter sides of a triangle is less than the square of the third side, the triangle is obtuse. .....(case 2)
Here we have
6^2+10^2 = 36+100=136 <12^2=144
Therefore case 2 applies, and the triangle is obtuse.
378% is the correct answer. Divide 280 by 100 to find 1 percent. Then multiply by 135 to find 135%
Answer:
Arts=295, Commerce=177
Step-by-step explanation:
That the three subjects have a common ratio implies that there is some common factor between them that relates to the actual number of students in each area, so 5:4:3 means 5x:4x:3x for some value of x
We know that there are 236 science students, so 4x = 236 or x = 59
so the number of arts students is 5(59) and the number of commerce students is 3(59)
Arts = 5*59 = 295
Commerce = 3*59=177