Answer:
How does Cobley connect the ideas of brands and force? ... He connects them by saying that the more weight the brand has the more effort it takes to change or move that brand.
Explanation:
Answer:
total savings using CFL light bulbs = $47.09
Explanation:
We can compare the costs of 8,000 hours of lighting:
incandescent light bulbs
- you need 8 incandescent light bulbs to generate 8,000 hours of lighting = 8 x $0.70 = $5.60
- they will consume a total of 150 watts x 8,000 hours = 1,200 kWh x $0.05 per kWh = $60
- total cost = $5.60 + $60 = $65.60
CFL light bulbs
- you need one CFL light bulb to generate 8,000 hours of lighting = $5.71
- it will consume a total of 32 watts x 8,000 = 256 kWh x $0.05 = $12.80
- total cost = $5.71 + $12.80 = $18.51
total savings = $18.51 - $65.60 = -$47.09
In 2013, Toyota changed its organizational structure from the centralized structure to:
- the Global hierarchy,
- the Geographic divisions, and
- the Product-based divisions.
This change was made to adapt the consumer's demand in each of the regional markets all over the world. The most important element of this structure is the speed of handling issues and problems of all Toyota's branches. However, this structure also has a weakness which is the decreasing of headquarter's control over the global organization.
Answer:
Please consider the explanation below
Explanation:
a.Optimal order quantity per order = √2CO / I
= √[2*1500Units*625 ]/ (130)
=√1875000/130
=120 units per order
b.Minimum total annual inventory costs
Annually orders = 1500 / 120
= 12.5 times
Ordering cost = 12.5*625 = $7812
carrying cost = 120 units *$130 = $15600
Total annual inventory cost = $23412
c.The number of orders per year
= Annual denand / Optimum oder
= 15000 U / 120
= 12.5 times
• d.The time between orders (in working days)
= 364 / 12.5 (considered one leave)
= 29.12 days
=29 days
Answer:
The number of units the company would have to manufacture during the year would be 780,000 units
Explanation:
To find out how much purchase is made, first we have to calculate the production level. The equation for production level is shown below:
Production level = Closing stock of finished goods + Sales - Opening stock of finished goods
= 76,000 + 730,000 - 26,000
= 780,000 units
Rest cost like opening and ending balance of raw material , required gram is irrelevant for computation part. Thus, it is not considered.
Hence, The number of units the company would have to manufacture during the year would be 780,000 units