The domain is ur x values.....it is 0 < = g < = 20
ur range is ur M(g) values....its 0 < = M(g) < = 340
Answer:
Step-by-step explanation:
<u>As per the graph the order of transformations is:</u>
1. 90 degree anticlockwise rotation about origin
2. Reflection across x-axis
- This map A'B'C' to A''B''C''
Correct option is B (transformations read and applied from right to left)
Answer:
$393.50+/-$19.72
= ( $373.78, $413.22)
Therefore, the 95% confidence interval (a,b) = ($373.78, $413.22)
Step-by-step explanation:
Confidence interval can be defined as a range of values so defined that there is a specified probability that the value of a parameter lies within it.
The confidence interval of a statistical data can be written as.
x+/-zr/√n
Given that;
Mean x = $393.50
Standard deviation r = $50.30
Number of samples n = 25
Confidence interval = 95%
z value(at 95% confidence) = 1.96
Substituting the values we have;
$393.50+/-1.96($50.30/√25)
$393.50+/-1.96($10.06)
$393.50+/-$19.7176
$393.50+/-$19.72
= ( $373.78, $413.22)
Therefore, the 95% confidence interval (a,b) = ($373.78, $413.22)
Answer:
140
Step-by-step explanation:
8 per day
17 days
8*17 = 136 soccer matches in the tournament
136 rounded to the nearest 10 = 140
This is an expression if she only gets pedicure
y = 35
If she wants to get massage, multiply the cost for a minute with the number of minutes.
Find cost per minute first
cost = 50/20
cost = 2.5
So the expression would be
y = 35 + 2.5x
y = 2.5x + 35