Answer:
amount of tax saving is $4320
Explanation:
given data
tax deduction = $18000
marginal tax rate = 24%
effective tax rate = 20%
to find out
amount of tax saving
solution
we know tax saving formula that is
tax saving = tax deduction × marginal tax ........................1
so now put here all value in equation 1
tax saving = tax deduction × marginal tax
tax saving = 18000 × 24%
tax saving = 18000 × 0.24
tax saving = 4320
so amount of tax saving is $4320
He should stay open because shutting down would be more expensive as descibed below
<u>Explanation:</u>
It should be OPTION C-stay open because shutting down would be more expensive.
It cannot be option one. Shut down point is that where the variable cost is equal to the total revenue. But here the total revenue is more than the variable cost.
It cannot be option two. If the firm exit the industry, there will not be any revenue and variable cost but the total fixed cost will a loss. Hence, the firm should continue to produce.
It cannot be option four. There is not at all any economic profit. Rather there is an economic loss of 60000.
Hence, the answer will be option three. He should stay open because shutting down would be more expensive.
I think the correct answer from the choices listed above is option D. <span>The rate of exchange has been fluctuating wildly this week. Rate of exchange is the one being monitored by every country every moment so it should be this the correct answer. Have a nice day.</span>
Answer:
The question does not include any requirements, so I looked for similar questions:
- Use the least squares method to develop the estimated regression equation.
-
For every additional car placed in service, estimate how much annual revenue will change.
1) Y = -14.95 + 12.82X
2) for every 1 thousand cars put into service, revenue should increase by $12.82 million.
See attached PDF for calculations
Answer:
0987654 im
Explanation:
just doing this for points