Suppose the spinner lands on <em>a</em>. There's a 1/3 chance that it'll land on <em>a</em> the second time.
Suppose the spinner lands on <em>b</em>. There's a 1/3 chance that it'll land on <em>b</em> the second time.
Suppose the spinner lands on <em>c</em>. There's a 1/3 chance that it'll land on <em>c</em> the second time.
We've covered all possibilities for the first spin, and they're all equal, so their average is 1/3.
The probability that it'll land on the same letter twice is 33.3%.
Answer:
92%
Step-by-step explanation:
The percentage of apartments rented for less than $600 is given by the sum of all of the apartments in the 300 to 400, 400 to 500 and 500 to 600 intervals divided by the total number of apartments sampled (250).

92% of the apartments rented for less than $600.
Answer:
P(6) = 0.6217
Step-by-step explanation:
To find P(6), which is the probability of getting a 6 or less, we will need to first calculate two things: the mean of the sample (also known as the "expected value") and the standard deviation of the sample.
Mean = np
Here, "n" is the sample size and "p" is the probability of the outcome of interest, which could be getting a heads when a tossing a coin, for instanc
So, Mean = n × p = (18) ×(0.30) = 5.4
Next we we will find the standard deviation:
Standard Deviation = 
n = 18 and p = 0.3 "q" is simply the probability of the other possible outcome (maybe getting a tails when flipping a coin), so q = 1 - p
Standard Deviation =
= 1.944
Now calculate the Z score for 6 successes.
Z = ( of successes we're interested in - Mean) ÷ (Standard Deviation)
=(6-5.4) ÷ (1.944) = 0.309
we have our Z-score, we look on the normal distribution and find the area of the curve to the left of a Z value of 0.309. This is basically adding up all of the possibilities for getting less than or equal to 6 successes. So, we get 0.6217.