Answer:
Step 1
Write and solve the inequality:
2,500 + 40a ≥ 4,000, or 40a ≥ 1,500
a ≥ 37.5
Step 2
If the shelter places 30 cats and 10 dogs,
or 40 animals, that will be enough to meet
its goal, because a = 40 is a solution to the
inequality a ≥ 37.5.
Answer:
Therefore F=2.387 hours gives a minimum value of energy expenditure E.
Step-by-step explanation:
Given that,
The energy expended by a bird per day

Differentiating with respect to F

Again differentiating with respect to F

Now set E'=0




Now 
Since, E''>0 at F=2.387, So at F=2.387 , E has minimum value.
Therefore F=2.387 hours that minimizes energy expenditure.
Answer:
0.153
Step-by-step explanation:
We have been given that Mafalda has a save percentage of 0.738 so far this hockey season. Last season, her save percentage was 0.585.
To find improvement in Mafalda's save percentage we will subtract last season's save percentage from this season's save percentage.

Therefore, Mafalda's save percentage improved by 0.153.
Step-by-step explanation:
The equation that Kaitlyn solved is as follows :
-5.4+x=12.2
The steps to solve it as follows :
Step 1. Add 5.4 to both sides,
-5.4+x+5.4=12.2+5.4
Step 2. 5.4 will cancel out as both have opposite signs
x=17.6
But Kaitlyn solved it as :
5.4.x=6.8
She has multiplied -5.4 and x which is wrong. The correct answer is 17.6.