Answer:
$27,900
Explanation:
The computation of adjusted cash balance is shown below:-
Adjusted cash balance = Balance at May 31 - bank service fees - NSF check
= $28,525 - $25 - $600
= $27,900
Therefore for computing the adjusted cash balance we simply deduct the bank service fee and NSF check from balance at may 31
Hence, the adjusted cash balance is $27,900
Answer:
b,
Explanation:
treatment of hazardous waste is preferred to the other options, in a sense they all have side effect. But if waste are treated it reduces the rate of pollution.
Answer:
$0.70 and 3.3
Explanation:
Data provided in the question
Household spending for each additional dollar = $0.70
And, the remaining amount = $0.30
So in the given case,
The marginal propensity to consume (MPC) = household spending for each additional dollar i.e $0.70
And, the Spending multiplier is
= 1 ÷ 1 - MPC
= 1 ÷ 1 - $0.70
= 1 ÷ $0.30
= 3.3
Answer:
NPV -6,422.07908
The investment is not profitable at current cost of capital os 11.6%
Explanation:
Sister Pools 11.6% after tax cost of capital
Contructions 10.3% after tax cost of capital
- 85,000
cash flow 17,000 for next 7 years
<u>We will calculate the present value of a 7-years annuity of 17,000 at 11.6% </u>rate
<em>We use Sister Pools rate because we are asked for this company and there is no indication about a change in the cost of capital condition.</em>
<em />

PV = 78,577.92092
<u>Next we subtract the investment cost to get the Net Present Value</u>
78,577.92092 - 85,000 = -6,422.07908
Answer:
Nashville's residual income = Net profit - Imputed cost of capital
= $3,600,000 - 12% x $9,500,000
= $3,600,000 - $1,140,000
= $2,460,000
Explanation:
Residual income is equal to net income minus imputed cost of capital. Imputed cost of capital is the product of interest rate and capital invested.