Answer:
$3,735
Explanation:
The computation of the total cost that will be included in the numerator of that calculation is shown below:
= Beginning work in process + cost added during the period
= $350 + $3,385
= $3,735
Basically, we added the beginning work in process and the cost added during the period
The same amount is shown on the numerator side while calculating the cost per equivalent unit
Answer: Planning, Programming, Budgeting and Execution system (PPBE).
Explanation:
The decision support system that is a "calendar-driven process and offers the basis for informed affordability assessment is the Planning, Programming, Budgeting and Execution system (PPBE).
The Planning, Programming, Budgeting, and Execution (PPBE) is simply used in the allocation of resources.
<span>1. If Emir says he wants an office with windows and a nice view he is expressing his need for a comfortable job environment. The answer is "b. his job environment".
2. If Lei bikes to and from work every day in order to train for the Olympics her values and work ethic are what are important to her. The answer is "d. her values".</span>
The variable cost is calculated as -
Sales - Variable cost = Contribution Margin
Given, Contribution Margin = 25 %
Variable cost = 1 - Contribution Margin = 1 - 25 % = 75 %
25 % of Sales = Contribution Margin = $ 400,000
Sales = $ 400,000 ÷ 25 %
Sales = $ 1,600,000
Variable costs = 75% of Sales = 75 % × $ 1,600,000 = $ 1,200,000
Answer:
Both options C and D are correct.
Explanation:
Inflation refers to an increase in the general price level of goods and services overtime. Since it is conveyed in the question that the general price level in a later year became twice as high, inflation definitely occurred. Hence, option D is correct.
Nominal GDP is the value of the total output at current market prices. Real GDP adjusts that value for inflation. As prices double, nominal GDP ought to increase from $400m to $800m. However, it actually rose to $1000m. This additional increase of $200m shows that the real GDP has risen. However, the increase in real GDP is less than 100%. This implies option C is also correct.