Explanation:
The bank runs the danger that just before the second year, the short-term interest rate will increase, increasing its Lending value, but leaving untouched the interest income the bank gets from either the Treasury bill.
Annual interest revenue of 0.04* $50 million= 2 million and annual interest costs for the bank (0.02)* $50 million= 1 million, between 2 per cent to 4 per cent for the Treasury note.
The bank makes a profit of $2 million – $1 million = $1 million. If the interest rate rises 1 percent, the bank’s profit falls to
((0.04)* $50 million) – ((0.03) * $50 million) = $500,000.
Answer:
C $30,000
Explanation:
. A $30,000 result has a 35 percent chance of occurring, but the entity cumulatively has a 55 percent chance of receiving at least a $30,000 tax benefit. As a result, $30,000 is the appropriate amount to recognize.
The correct answer is 11 1/3. Hope this helps.<span>
The mixed number would be 11 1/3. This is because 3 goes into 34 11 times. 3 multiplied by 11 would equal 33. You have 1/3 left over after , so you get 1/3.</span>
Answer: Old machine should be replaced.
Explanation:
The variable manufacturing cost will reduce by:
= 624,000 - 524,000
= $100,000
Over a period of 5 years this will be:
= 100,000 * 5
= $500,000
Selling the old machine would bring in $32,000:
= 500,000 + 32,000
= $532,000
The cost of the new machine would reduce this gross benefit by:
= 532,000 - 455,100
= $76,900
<em>Net income will increase by a total of $76,900 over the 5 year period if the new machine is bought so it should be bought. </em>
Answer:
American imperialism
Explanation:
is a term that refers to the economic,military and cultural influence of the United States on other countries.