Answer
given,
Mass of Kara's car = 1300 Kg
moving with speed = 11 m/s
time taken to stop = 0.14 s
final velocity = 0 m/s
distance between Lisa ford and Kara's car = 30 m
a) change in momentum of Kara's car
Δ P = m Δ v


Δ P = - 1.43 x 10⁴ kg.m/s
b) impulse is equal to change in momentum of the car
I = - 1.43 x 10⁴ kg.m/s
c) magnitude of force experienced by Kara
I = F x t
I is impulse acting on the car
t is time
- 1.43 x 10⁴= F x 0.14
F = -1.021 x 10⁵ N
negative sign represents the direction of force
Answer:

6000
1.2 J

Explanation:
I = Current = 1 A
t = Time = 2 ms
n = Number of electrocyte
V = Voltage = 100 mV
Charge is given by

The charge flowing through the electrocytes in that amount of time is 
The maximum potential is given by

The number of electrolytes is 6000
Energy is given by

The energy released when the electric eel delivers a shock is 1.2 J
Equivalent capacitance is given by

The equivalent capacitance of all the electrocyte cells in the electric eel is 
Answer:
= 85.89 ° C
Explanation:
The linear thermal expansion process is given by
ΔL = L α ΔT
For the three-dimensional case, the expression takes the form
ΔV = V β ΔT
Let's apply this equation to our case
ΔV / V = -0.507% = -0.507 10-2
ΔT = (ΔV / V) 1 /β
ΔT = -0.507 10⁻² 1 / 1.15 10⁻³
ΔT = -4.409
–T₀ = 4,409
= T₀ - 4,409
= 90.3-4409
= 85.89 ° C
I believe this ratio is 4:1 due to the inverse square law
<h2>The K.E of the charge is 1.02 x 10⁻¹⁷ J</h2>
Explanation:
When the charge of 2e is placed in between the plates .
The force applied on this charge by plates is = q E
here q is the magnitude of charge = 2 e = 2 x 1.6 x 10⁻¹⁹ C
and E is the magnitude of electric field intensity
The work done = Force x displacement
Thus W = q E x S
here S is displacement
Therefore W = 2 x 1.6 x 10⁻¹⁹ x 4 x 8
= 1.02 x 10⁻¹⁷ J
This work will be converted into the kinetic energy of charge .
Thus K.E = 1.02 x 10⁻¹⁷ J