Answer:
Given that 1/3 of a box is 6 dollars, we can say that per dollar is 1/18 of a box. If you have 4 dollars, this would mean that you can buy 4/18 of a box to 2/9 of a box. Hope this answers your question. Have a great day ahead!
Step-by-step explanation:
Answer:
bool b = isupper(x);
Step-by-step explanation:
I have written the expression for a char variable x.The isupper(x) will return true if the character x is upper case and false if the character x is lower case.
I have stored the returned value to a bool variable b .So the value of variable b will be true only when the x is in uppercase and false when b is lower case.
<span><span>1.
</span>James works as a waiter.
He served food with the following price
=> 23.59 dollars
=> 40.65 dollars
=> 30.50 dollars
=> 15.68 dollars
Let’s add this altogether:
=> 23.59 + 40.65 + 30.50 + 15.68
=> 110.42 the total of the ordered food.
Now, James received a tip of 17.67 dollars. Find the interest rate of his tip.
=> 110.42 * .50 = 55.21, thus the interest rate of tip is less than 50%
=> You can do trial and error to get the correct rate,
=> 110.42 * .16 = 17.67, thus he received 16% tip</span>
Answer:
B - Her monthly average would have increased by $19.57. ... Katie works as a waitress and records her monthly tips in the table shown below. If Katie decided not to work the month of November, how would her five month average compare to her six month ... Lisa is currently taking physics as one of her electives in school.
Step-by-step explanation: