Answer:
Step-by-step explanation:
Sample size = 95
X=cash carried by the persons
x bar = 8.00
s = sample std dev = 2.50
Std error = 
Hence Z score would be


-0.00
b) 
c) 95% conf interval margin of error = ±
=±0.54782
Confi interval = (8-0.5027, 8+0.5027)
= (7.4923, 8.5027)
C)If conf level increases, then width of interval would increase since critical value would increase.
If sample size increases std error would decrease and hence margin of error.
So interval would decrease.
Let x be the number of members in Daniel's tennis team.
The amount made = $582.85
Expenses (food and drinks) = $64
Balance remaining for sharing = 582.85 - 64 = $518.85
Amount received by each player = (amount made - Expenses)/Number of members = 518.85/x
Answer:
400%
Step-by-step explanation:
Let the sales be "100" in 1994
Since, it decreased 80%, the sales was:
80% = 80/100 = 0.8
0.8 * 100 = 80 (decreased by 80)
So, it was
Sales in 1995: 100 - 80 = 20
Sales in 1996 was same as in 1994, so that's 100
Thus,
Sales in 1994: 100
Sales in 1995: 20
Sales in 1996: 100
We need to find percentage increase form 1995 to 1996, that is what percentage increase is from 20 to 100?
We will use the formula:

Where
New is 100
Old is 20
SO, we have:

So, it increased by 400%
For this case we have the following equation:

To clear w, we must follow the following steps:
1) The value of t multiplied by c pass to divide the other side of the equation:
2) the value of 1000 is passed to multiply to the other side of the equation:
Answer:
The cleared equation for w is:
Answer:
StartFraction 2 Over h EndFraction = StartFraction 3 Over m EndFraction
StartFraction 2 Over n EndFraction = StartFraction 3 Over h EndFraction
StartFraction 2 Over h EndFraction = StartFraction h Over n EndFraction
Startfraction 2 Over h EndFraction = StartFraction h Over 3 EndFraction
Step-by-step explanation: