Answer:
109.9 ft
Step-by-step explanation:
The length of an arc that is 1/4 of a circle of radius 70 ft is ...
s = rθ
s = (70 ft)(π/2) = 35π ft ≈ 109.9557 ft
The best answer choice appears to be 109.9 feet.
Answer:
Step-by-step explanation:
Given that we assume no direct factory overhead costs (i.e., inventory carry costs) and $3 million dollars in combined promotion and sales budget, the Deal product manager wishes to achieve a product contribution margin of 35%.
Sales - variable cost = Fixed cost + profit
Here fixed cost = 3 million dollars
Sales - variable = contribution = 35%
35% should atleast meet the fixed cost
i.e. 35% = 3 million
100% = 8.57 million can be cost
Since fixed cost will not change and remain 3 million these 5,57 million can be given to material and labor costs
So material and labor cost should be limited upto 5.57 million increase.
The percent error is -2.1352% of Jocelyn's estimate.
Hope this helped ☺
The answer is D because if you made a number line you would contrast them and there you get 612. hope it helpe
Answer:
Step-by-step explanation:
P(A) = 18/22
P(B) = 10/22
P(A and B) = 8/22
P(A or B) = 18/22 * 10/22 = 0.37