Answer: $1935.56
Step-by-step explanation:
T.P=R.P-(12% of R.P)
R.P=$77.30 per 1m²
When m =5.35, m²=5.35²=28.6225
R.P= $(77.30×28.6225)
R.P=$2212.52
12.5% of R.P=0.125×$2212.52=$276.565
Therefore,
T.P = $2212.52-$276.565 = $1935.96
Note: T.P is Trade Price and R.P is Retail Price.
Hope this helps?
Answer:
($13,300,$46,900)
Step-by-step explanation:
We are given the following in he question:
Mean, μ = $30,100
Standard Deviation, σ = $5,600
Chebyshev's Theorem:
- According to theorem atleast
percent of data lies within 2 standard deviations of mean. - For k = 3,

Thus, 89% of data lies within three standard deviation of mean.

Thus, we expect at least 89% of new car prices to fall within ($13,300,$46,900)
Answer:
Linearly, because the table shows that the sunflowers increased by the same amount each month
Step-by-step explanation:
Given the table

Note that months change one-by-one (21-1, 3-2=1, 4-3=1).
Also
![17.2-15=2.2\ [\text{from month 1 to month 2}]\\ \\19.4-17.2=2.2\ [\text{from month 2 to month 3}]\\ \\21.6-19.4=2.2\ [\text{from month 3 to month 4}]](https://tex.z-dn.net/?f=17.2-15%3D2.2%5C%20%5B%5Ctext%7Bfrom%20month%201%20to%20month%202%7D%5D%5C%5C%20%5C%5C19.4-17.2%3D2.2%5C%20%5B%5Ctext%7Bfrom%20month%202%20to%20month%203%7D%5D%5C%5C%20%5C%5C21.6-19.4%3D2.2%5C%20%5B%5Ctext%7Bfrom%20month%203%20to%20month%204%7D%5D)
This means the number of sunflowers increases linearly, because the table shows that the sunflowers increased by the same amount each month
Answer:
a=-1
b=-9
c=9
d=3
e=3
f=2
g=1.5
Step-by-step explanation:
Answer:
For this case, the first thing we must do is define variables:
x: number of hammers
y: number of wrenches
We write the system of inequations:
10x + 6y <= 120
x + y> = 14
Step-by-step explanation: