we know that
In an Arithmetic Sequence the difference between one term and the next is a constant
This problem is an Arithmetic Sequence
where
the first term is 
and
the common difference is 
In general we can write an Arithmetic Sequence as a rule

where
a1 is the first term
d is the common difference
so

<u>Find the term a7</u>
![an=a1+d*(n-1)\\ \\ a7=23+(-2)*[7-1]\\ \\\\ a7=23-12\\ \\\\ a7=11](https://tex.z-dn.net/?f=%20an%3Da1%2Bd%2A%28n-1%29%5C%5C%20%5C%5C%20%20a7%3D23%2B%28-2%29%2A%5B7-1%5D%5C%5C%20%5C%5C%5C%5C%20a7%3D23-12%5C%5C%20%5C%5C%5C%5C%20%20%20%20a7%3D11%20%20%20%20%20)
therefore
<u>the answer is</u>

Given:
Actual: 9.0 lbs with standard deviation of 0.35 lbs
sample: 8.2 lbs
standard deviation means that the fish caught should be within the range of 8.65 and 9.35
9.00 + 0.35 = 9.35 lbs
9.00 - 0.35 = 8.65 lbs
The sample that had an average weight of 8.2 lbs is not a representative of the population because its weight goes beyond the standard deviation.
Answer:
Marcus is picking songs to play during a slideshow. The songs are each 3\dfrac123
2
1
3, start fraction, 1, divided by, 2, end fraction minutes long. The slideshow is 31\dfrac1231
2
1
31, start fraction, 1, divided by, 2, end fraction minutes long.
Step-by-step explanation:
Solve for x.
(3x+1)2-100=0
(3x+1)2=100
3x+1=100/2
3x=50-1
x=49/3
x=16.33333
Hope that helps. If you have any other questions feel free to ask me
Answer:
120*2.75*60/5280
= 3.75
Step-by-step explanation:
So James is walking at 120 steps a minute, there are 60 minutes in one hour, and 5,280 feet in a mile. So, to find how quickly James is walking, we multiply how many steps he is taking a minute by how much distance each step is (120 * 2.75) that gives us how much distance in one minute, so we then multiply by 60 because there are 60 minutes in one hour. Then divide the entire equation by how many feet are in one mile (5,280) giving us the answer 3.75 miles per hour. And the equation 120*2.75*60/5280