Answer:
flexible budget amount for canoe sales revenue for April is $72000
Explanation:
given data
sell = 100 canoes
average sales price = $600
sold = 65
total sales = 130
canoes at an average price = $595
actual sales = 120 canoes
to find out
flexible budget amount for canoe sales revenue for April
solution
we know here for flexible budget april sale unit are = 120
and selling price is $600
so that April sales will be here = 120 × 600
April sales = 72000
so flexible budget amount for canoe sales revenue for April is $72000
The correct answer is A. An direct discrimination scheme
Explanation:
Direct discrimination exists if certain individuals or groups are treated differently from most people, this includes favorable treatment such as benefits as well as unfavorable or negative treatments. Moreover, direct discrimination schemes differ from indirect discrimination schemes because these are supported by law, rules, etc. that directly define the difference in treatment and the groups or people affected by these.
The case presented is an example of an indirect discrimination scheme because the discounts to locals show a difference in treatment. Also, this difference is explicit because it is stated it only applies to locals, and this discrimination is supported by the policies or rules of the amusement park.
The answer is
debit work in process inventory $212,000; credit factory wages payable $212,000.
Answer:
comparability of data
Explanation:
Comparability of information is one attribute used only to characterize the consistency of descriptive statistics. For two factors the principle of comparability of data is especially critical to a Triad.
Secondly, the Constellation demonstrates shared data sets. Through nature, the shared data sets include information from different analytical techniques. The degree of comparability among two separate sequencing / technical methods affects the way in which sets of data can be jointly compiled, analyzed and used to help strategic thinking.
Answer:
unfreezing
Explanation:
Based on the scenario being described within the question it can be said that the employees are in the unfreezing part of the change process. This part of the change process focuses on preparing the individual employees to realize that the change is absolutely necessary in order to improve their performance and the companies overall efficiency.