Answer:
The Darwin Company
Calculation of Manufacturing Overhead costs:
= $17,200
Explanation:
a) Data and Calculations:
Depreciation on factory equipment $4,700
Indirect labor 5,900
Factory rent 4,200
Factory utilities 1,200
Indirect materials used 1,200
Total Manufacturing overhead costs = $17,200
b) Darwin's manufacturing overhead costs will include only the above listed costs. Sales commissions, direct materials, direct labor, and office salaries expense do not form part of the manufacturing overhead costs. The manufacturing overhead costs are neither direct materials or labor costs or selling and administration costs.
Answer:
Hogan Personality Inventory
Explanation:
The Hogan Personality Inventory (HPI) is commonly used to predict job performance by measuring normal personality dimensions. It is specially used to measure certain specific traits and abilities: leadership and planning. It is based on the Five-Factor Model and was specifically developed for working adults in the business industry.
It is part of the Hogan Assessment tests used to predict job performance.
Answer:
$1,269.46
Explanation:
Earnings Before Interest and Tax (EBIT) refers to the net income which is a difference between the revenue of an organisation and the expenses that were incurred in order to generate that revenue. The calculation of the EBIT is usually for a particular year and it is usually found in the Income Statement part of an organisation's financial statement.
To calculate the EBIT therefore, the Tax as well as interest must be added back to the Net Income after tax (usually added to retained earnings)
Therefore, Net Income = Dividends paid + Net Income (added to retained earnings)
= $75 + $418 = $493 - This represents a partial net income
The next step is to calculate the taxable income as follows:
The net income is $493, and the Tax rate is 35%
Taxable Income = $493/ (1-0.35) = $758.46
Earnings before interest and tax therefore =
Interest paid + Taxable Income
= $511 + $758.46 = $1,269.46
Answer:
c. machining.
Explanation:
Unit level activities take place in order to manufacture the product. This manufacturing process has four activities:
- engineering
- setups
- machining
- inspecting
Unit level activities depend on the amount of units produced, this means that as more units are produced, more costs will be allocated. In this case, engineering, setups and inspecting are done on a batch basis, which means that they are batch level activities.
Only machining costs are proportional to the number of units produced.