Answer: Tom and Cindy paid 1.5 discount points.
House Value = $300,000.
Loan-to-Value Ratio (LTV) = 80%
Since LTV is 80%, the total loan (mortgage) value is :

In the real estate context, a point refers to one percent (1%) of the mortgage amount. There is no rule that these points should be in whole numbers.
We can find the number of points paid as follows:

![No. of points paid = (\frac{3600}{240000} )* 100 [/tex][tex] No. of points paid = 1.5 points.](https://tex.z-dn.net/?f=%20No.%20of%20points%20paid%20%3D%20%28%5Cfrac%7B3600%7D%7B240000%7D%20%29%2A%20100%20%5B%2F%3Cstrong%3Etex%5D%3C%2Fstrong%3E%3C%2Fp%3E%3Cp%3E%3Cstrong%3E%5Btex%5D%20No.%20of%20points%20paid%20%3D%201.5%20points.%20)
There are two types of points:
- Discount Points: are actually pre-paid interest on the mortgage loan, and help in lowering the interest rate on the mortgage.
- Origination points : help in covering the costs incurred by the lender in processing the loan.
Answer:
1. All of the above are true, done by middle managers.
Explanation:
When it comes to implementing healthcare innovations, middle managers in healthcare organizations perform functions that include; <u>disseminating information to employees</u> at various levels of the organization<u>, interpreting this information,</u> and <u>identifying the various tasks and activities to be carried out during the implementation process.</u>
They also sell the implementation effort to employees, by <u>encouraging them to be continuously innovative</u>.
Answer:
7.49%
Explanation:
n = Number of payment periods = 3
P = Total lease payment = Annual lease payment * Number of period = $20,700 * 3 = $62,100
FV = fair value of the machine = $50,000
Implicit rate = [($62,100 / $50,000)^(1 / 3)] - 1 = 0.0749, or 7.49%
Answer:
The answer is: 1) II > I > III
Explanation:
<u>Pricing scheme I: $2 million profit</u>
- Price $150,000
- Contribution margin = $150,000 - $50,000 = $100,000
- 35 units sold x $100,000 = $3.5 million
- profit = $3.5 million - $1.5M = $2 million
<u>Pricing scheme II: 2.25 million profit</u>
- Price $200,000
- Contribution margin = $200,000 - $50,000 = $150,000
- 25 units sold x $150,000 = $3.75 million
- profit = $3.75 million - $1.5M = $2.25 million
<u>Pricing scheme III: $1.5 million profit</u>
- Price $250,000
- Contribution margin = $250,000 - $50,000 = $200,000
- 15 units sold x $200,000 = $3 million
- profit = $3 million - $1.5M = $1.5 million
Answer:
Total cost to produce 50 oatmeal is $20
Explanation:
We have given average total cost to produce 100 oatmeal cookies = $0.25
So Total cost = 0.25×100 = 25
Total variable cost to produce 100 cookies = marginal cost×100 = 0.1×100 = 10
Total fixed cost to produce 100 cookies = total cost-total variable cost = 25-10 = $15
Total cost of producing 50 cookies
=total fixed cost + total variable cost
=total fixed cost +(marginal cost ×50)
=15+(0.1×20)
=15+5
=$20