Answer:
$1, 263. 75
Explanation:
If annual income is $8,425 and the tax rate is 15%,
Annual Tax would be 15% of $8,425
=15/100 x $ 8425
=0.15 x 8, 425
=$1, 263.75
The excretory system is related to the increase or decrease in the consumption of water by an animal. The increase or decrease is due to the variation in the antidiuretic hormones in the humans. The retention and excretion of excess water and ions are performed by the kidneys, which is a part of the excretory system.
Answer:
The answer is: D) $32,835
Explanation:
The easiest way to calculate the present value of an investment is to use an excel spreadsheet and the present value function =NPV(discount rate, series of cash flow). The first nine cash flows equal 12,000 and the tenth cash flow equals 17,000.
After you calculate the present value in excel, you must subtract the investment amount to determine the net present value.
NPV = $82,837 - $50,000 = $32,837 (the answer varies by $2 probably because of rounding percentages)
Savings account is what would go in the blank.