Answer:
Net Purchases = Cost of goods sold - Decrease in Inventory
= $308,000 - $16,500
= $291,500
Cash paid to Suppliers = Net Purchases + Decrease in accounts Payable
= $291,500 + $13,500
= $305,000
The summary entry is as follows:
Merchandise Inventory A/c Dr. $291,500
Accounts payable A/c Dr. $13,500
To cash $305,000
(To record the amount of cash paid to merchandise suppliers during 2018)
What is the question? sorry I can't help
$553,950 is the total cost of the production.
Explanation:
In the table attached the various factors are explained
The total production, direct labour, total direct labour hours per unit and the total cost is calculated.
The total production of standard production for 3 months is calculated as (30,000*$15)=$450,000
the total production of deluxe product is calculated as (6,930*$15)=>$103,950
then the sum is found to get the total cost that is $553,950.
Answer: None
Explanation: The IRS commuting rule allows for business travel expenses to be deducted as business expenses but this does not apply to commuting expenses.
Business travel expenses include Judi driving the company car to customer's locations or using any other form of transportation to meet a client. It even covers travelling by plane to another state for the same purpose.
It however does not apply to travelling between home and work, this is a daily travel expense as you need to get to work anyway.
Answer:
earn $8 more than if he had invested with his credit union.
Explanation: