Answer:
240- 360
Step-by-step explanation:
You have to find out how many minutes in an hour which is 60. Then multiply it by 2 for 2 hours to get 120. Then you multiply 2x120 to get 240. Then you multiply 3x120 to get 360.
I'm not sure if this is correct but this is how I would go about it. :)
Answer:
The cosine of 86º is approximately 0.06976.
Step-by-step explanation:
The third degree Taylor polynomial for the cosine function centered at
is:

The value of 86º in radians is:


Then, the cosine of 86º is:


The cosine of 86º is approximately 0.06976.
Im not sure but i thing its 0.5 or 1/2
cause if you take (3/1)*(1/6) that's what you will get
also you had to make 3 as a fraction so you would put the denominator as 1 so if you divide 1 and 3 you would still get the whole number as 3
Answer:
a.
μ = $24.57
μ ≠ $24.57
b. 0.12
c. we fail to reject the null hypothesis since p ≈0.12 > 0.05
d. we fail to reject the null hypothesis since z ≈-1.6 > -1.96
Step-by-step explanation:
a)
μ = $24.57
μ ≠ $24.57
b)
To compute p value, we need to calculate z-score of $23.89 per hour. in the distribution assumed under null hypothesis
z-score can be calculated as follows:
where
- X= $23.89
- M is the mean value under null hypothesis ( $24.57)
- s is the sample standard deviation ($2.40)
- N is the sample size (30)
Putting the numbers in the formula we get
≈ −1,5518
The corresponding p-value is <em>two tailed </em>and ≈ 0.12
c)
since p ≈0.12 > 0.05 <em>we fail to reject the null hypothesis.</em>
d)
Critical value for the 0.05 significance level in two tailed test is :
c(z)=-1.96 Since z≈ −1,6 >-1.96, it is not in the critcal region, therefore <em>we fail to reject the null hypothesis. </em>