answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lukranit [14]
2 years ago
10

Kim only has $24 to buy pens and notebooks. Each pen costs $2. Each

Mathematics
2 answers:
GarryVolchara [31]2 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

The answer is 5 notebooks and 3 pen

aksik [14]2 years ago
7 0

Answer:

There are probably more than this but here

$12 for pens would give you 6

$12 for notepads would give you 4

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

$18 for notepads would give you 6

$6 for pens would give you 3

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

$21 for for notepads would give you 7

$2 or pens would give you 1

and $1 left

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

$6 for notepads would give you  2

$18 for pens would give you 9

You might be interested in
A triangular prism has a base area of 7.3 square cm and a volume of 71.54 cubic cm. The height of the prism must be?
alexdok [17]

Answer:

Multiply or divide 7.3 times or divided by 71.54

3 0
2 years ago
A furniture company is introducing a new line of lounge chairs next quarter. These are the cost and revenue functions, where x r
QveST [7]

Answer:

No lower than $208, and no higher than $956.8

Step-by-step explanation:

Notice that the revenue (income) function is represented by a quadratic expression (a parabola with branches pointing down), and the cost function is linear with negative slope.

When we plot them, we obtain the graphs shown in the attached image. Notice as well that there are two points of intersection for these two functions. The revenue exceeds (lays above) the cost in between the two points of intersection (marked in red and green).

For the company to make a profit, the revenue has to be larger than the cost, so we study the limiting values for that to happen, which is the points of intersection of these two curves.

The first one (pictured in red) is associated with coordinates (35, 33488) which tells us that is the production of 35 chairs with a revenue of $33,488. That is a cost per chair of $33,488 / 35 = $956.8

The second intersection (pictured in green) is associated with coordinates (125, 26000), which tells us that is the production of 125 chairs with a revenue of $26,000. That is a cost per chair of $26000 / 125 = $ 208

So these values give us the minimum and maximum that the company can charge to make a profit.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Alannah has two lengths of ribbon.
ankoles [38]

Answer:

Longest possible length for each of the shorter lengths of ribbon is 9 cm because greatest common factor for both 36 and 45 is 9.

Step-by-step explanation:

Alannah has two ribbons one length is 36cm and other is 45cm.

It asked to find shorter length of ribbons that each cut into equal pieces with out no ribbon left over.

So, let's find greatest common factor for both 36 and 45.

Let's prime factor each number

36= 2*2*3*3

45= 3*3*5

So, GCF is product of common factors for both numbers.

GCF= 3*3 =9

So, longest possible length for each of the shorter lengths of ribbon is 9 cm.

Learn more about GCF in brainly.com/question/21612147.

7 0
1 year ago
Let mAngleA = 40°. If AngleB is a complement of AngleA, and AngleC is a supplement of AngleB, find these measures. mAngleB = ° m
kati45 [8]

Answer:

B is 50° and C is 130°

Step-by-step explanation:

complementary angle

x+x=90°

40°+x=90°

x=90°-40°

x=50°

supplementary angles

x+x=180

50+x=180

x=180-50

x=30°

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
An ice cream shop sold 48 vanilla milkshake in a day which is 40% of the total number of milkshake sold that day.What was the to
Aleonysh [2.5K]

Answer:the total number of milkshake that the ice cream shop sold that day is 120

Step-by-step explanation:

Let x represent the total number of

vanilla milkshakes that the ice cream shop sold that day.

The ice cream shop sold 48 vanilla milkshakes in a day which is 40% of the total number of milkshake sold that day. It means that

40/100 × x = 48

0.4 × x = 48

0.4x = 48

x = 48/0.4 = 120

4 0
2 years ago
Other questions:
  • PLZ HELP ASAP
    5·2 answers
  • It takes 8 minutes for Byron to fill the kiddie pool in the backyard using only a handheld hose. When his younger sister is impa
    15·2 answers
  • A 16-ounce bottle of Spring Water is $1.76. A 20-ounce bottle of Fresh Water is $2.40. Which statement about the unit price is t
    7·1 answer
  • All of the following expressions are equivalent to 12w + 6, except:
    11·2 answers
  • A recipe for sparkling grape juice calls for 1 1/2 quarts of sparkling water 3/4 quart of grape juice. Q1: How much sparkling wa
    7·1 answer
  • Keenan gives Tisha half of his strawberries. Tisha keeps 4 of the strawberries she hit from Keenan and gives the rest to suvi. W
    14·1 answer
  • a motor boat traveled 18 miles down a river in 2 hours but took 4.5 hours to return upstream. Find the rate of the motor boat in
    11·2 answers
  • For which pairs of functions is (f circle g) (x)?
    8·2 answers
  • Which graph shows the solution to the inequality −2(2x+3)≤26?
    11·1 answer
  • The diagram shows a circle inside a square.<br> a O<br> 16 cm<br> Work out the area of the circle.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!