Answer:
Each handbag must cost: $50
Explanation:
Goods
:
Bathing suits – Price = $75
Beach bags – Price = ?
At the optimal choice (means equilibrium condition)
,
Marginal utility of last bathing suit purchased = 300
Marginal utility of last beach bag purchased = 200
Our equilibrium condition is marginal utility of money expenditure of both the goods must be equal.
MU of Bathing suits ÷ Price of Bathing suits = MU of Beach bags ÷ Price of Beach bags
300 ÷ $75 = 200 ÷ Price of Beach bags
4 = 200 ÷ Price of Beach bags
Price of Beach bags = 200 ÷4
= $50
Each handbag must cost: $50
Answer:
$75.40
Explanation:
Mark up is a percentage applied on the cost to get the selling price. In other word, the difference between the marked-up amount and the total cost gives the profit of the entity.
To get the target selling price, we would first determine the total cost, then apply the mark up percentage on the cost and add the result to the cost.
Total cost per unit
= $12 + $4 + $9 + $10 + $5 + $12
= $52
Amount of mark up
= 45% * $52
= $23.40
Target selling price = $52 + $23.40
= $75.40
Answer:
$2.64 per units
Explanation:
The computation of the cost per equivalent unit of material is shown below:
Cost per equivalent unit is
= (Beginning conversion cost + cost incurred during October) ÷ (Total equivalent units)
= ($99,700 + $939,300) ÷ (390,000 units + (40,000 units × 10%))
= $1,039,000 ÷ 394,000 units
= $2.64 per units
We simply applied the above formula
Answer:
$650
Explanation:
Guaranteed Residual Value = FV = $1,000
Interest rate = r = 9% = 0.09
Number of years = n = 5 years
Using Following formula we can calculate today's worth of the engine.
Residual value after 5 years = Today's value x ( 1 + rate of interest )^number of years
FV = PV x ( 1 + r )^n
$1,000 = PV x ( 1 + 0.09 )^5
PV = $1,000 / ( 1.09 )^5
PV = $649.93
PV = $650 (rounded off to the nearest whole number)
Answer:
The answer is B.
Explanation:
Gross profit is the difference between a company's net sales or total revenue and cost of sales or cost of goods sales.
Sales revenue is $433,000
Cost of Goods Sold is $240,000
Remember that Gross profit is Sales revenue - cost of goods sold.
Sales revenue----------------------------$433,000
Minus: Cost of Goods Sold----------$240,000
Gross profit--------------------------------<u>$193,000</u>