Answer :
The taxed amount at the 10 percent rate is, $8000
The taxed amount at the 28 percent rate is, $22400
Explanation : Given,
Total salary she will make in a year = $ 80000
Now we have to determine the taxed amount at the 10 percent rate.
Taxed amount = Total salary × Tax rate
The tax rate = 10 %
Taxed amount = 
Taxed amount = 
Taxed amount = 
Thus, the taxed amount at the 10 percent rate is, $8000
Now we have to determine the taxed amount at the 28 percent rate.
Taxed amount = Total salary × Tax rate
The tax rate = 28 %
Taxed amount = 
Taxed amount = 
Taxed amount = 
Thus, the taxed amount at the 28 percent rate is, $22400