Answer:
<h2>
187,500N/m</h2>
Explanation:
From the question, the kinectic energy of the train will be equal to the energy stored in the spring.
Kinetic energy = 1/2 mv² and energy stored in a spring E = 1/2 ke².
Equating both we will have;
1/2 mv² = 1/2ke²
mv² = ke²
m is the mass of the train
v is the velocity of then train
k is the spring constant
e is the extension caused by the spring.
Given m = 30000kg, v = 4 m/s, e = 4 - 2.4 = 1.6m
Substituting this values into the formula will give;
30000*4² = k*1.6²

The value of the spring constant is 187,500N/m
Answer:
Nails are made of iron. Iron consists of 26 protons and 26 electrons. protons are positively charged and electrons are negatively charged, so this force of attraction keeps the electrons together.
If electrons repel from each other, the positively charge protons and nucleus allow them to move in a definite orbit and prevent them flying out of the nail.
Answer:
1.88 N
Explanation:
h = 3.2 m, A = 0.6 cm^2 = 0.6 x 10^-4 m^2
density of water, d = 1000 kg/m^3, g = 9.8 m/s^2
Pressure at depth h, P = h x d x g = 3.2 x 1000 x 9.8 = 31.36 x 10^3 Pa
Force = pressure x Area = 31.36 x 10^3 x 0.6 x 10^-4 = 1.88 N
Thus, the force on ear drum is 1.88 N.
There are three types of electricity – baseload, dispatchable, and variable