We know that
[surface area ]=2*[area of the base]+[perimeter of the base]*height
area of the base=10*8.7/2-----> 43.5 cm²
perimeter of the base=10*3----> 30 cm
height of the prism=15 cm
[surface area ]=2*[43.5]+[30]*15------->537 cm²
the answer is
<span>the approximate surface area of the prism is 537 cm</span>²
Angles RLN and MLK would be vertical angles.
Right. Vertical angles are formed when their
sides share the same lines. RL shares the same line with LM and NL shares the
same line with LK (see the attached diagram), so that means both angles form a vertical
pair.
Angles RLN and MLN would be vertical angles.
Wrong. They are linear pairs, because they
are adjacent and supplementary. Adjacent angles share a side – in this case,
LN. Supplementary angles sum 180°, which you can see is right because the other
sides (ML and RL) are in the same line. RLN and MLN sum the same as the size of
RLM, which is a line, so it’s 180°.
<span>
Angles RLN and KLM would be a linear pair. </span>
Wrong. They would be a vertical pair (see
definition of vertical pair in the first option). RL is opposed to LM and LN is
opposed to KL.
Angles RLN and KLN would be a linear pair.
Wrong. KLN is actually a line, so it’s actually
180°, so it can’t be a linear pair with KLN. Linear pairs sum 180°, which is
impossible because KLN itself is already 180°, so any sum will throw a higher
number.
Answer:
Step-by-step explanation:
Given that Darcie wants to donate minimum 3 blankets to donate to a homeless shelter. No of days left =60
No of days to complete one blanket = 1/(1/15) = 15 days
Hence in 60 days she has to complete ≥3 blankets
No of days she has to utilize for this will be ≥3(15)=45
No of days she can skip crocheting ≤15
Let x be the no of days crocheted and y no of days skipped
Then x+y≤60
See the graph attached as x axis for days crocheted and y for days skipped
No of blankets can be either 3 or 4.
$137.60 (gross pay)
$10.53 (FICA)
$13.18 (Federal Tax)
$9.81 (State Tax)
---------------------------------
$103.78 (Net Pay)
$77.84 (Deposit)
---------------------------------
$25.94 (To You)
$38.92 (To Savings)
Answer: Hence, Probability that a coffee maker will have a defective cord is 0.376=37.6%.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
Let A be the event of getting a faulty switch.
Let B be the event of getting a defective cord.
Here, P(A∪B) = 4% = 0.04
P(A∩B) = 0.1% = 0.001
P(A) = 2.5% = 0.025
We need to find P(B):
As we know that

Hence, Probability that a coffee maker will have a defective cord is 0.376=37.6%.