Answer:
$31,100
Explanation:
On May 31 of the current year, the assets and liabilities of Riser, Inc. are as follows: Cash $20,500; Accounts Receivable, $7,250; Supplies, $650; Equipment, $12,000; Accounts Payable, $9,300.
Therefore the amount of stockholders’ equity as of May 31 of the current year can be derived by the formula : Capital = Assets - Liabilities
<u>Assets</u>
Cash $20,500;
Accounts Receivable, $7,250;
Supplies, $650;
Equipment, $12,000
TOTAL = 40,400
<u>Liabilities</u>
Accounts Payable, $9,300.
Therefore stockholders’ equity = 40,400 - 9,300 = $31,100
Answer:
c. 12.56%
Explanation:
Debt-to-value=D/(D+E) =0.4=> D=0.4D + 0.4E => 0.6D = 0.4E => D/E=4/6=2/3
According to M&M proposition II with taxes,
re=r0+(D/E)(r0-rd)(1-Tax rate)
. Where re= levered cost of equity(or cost of equity when the firm is levered)=.1492, r0 = unlevered cost of equity,Tax rate=34%=.34, rd=pretax cost of debt=7.2%=0.072,D/E=2/3
re = r0+(2/3) * (r0 - 0.072)*(1-.34)
=> 0.1492=r0(1+(2/3)*(1-.34)) -(2/3)*(.072)*(1-.34)
=> 0.1492 = r0(1+0.44) -0.03168
=> 0.1492 = 1.44*r0 -0.03168
r0 = (.1492+0.03168)/1.44
r0 =0.1256
r0 =12.56%
Thus, r0=unlevered cost of equity=12.56%
Answer:
The correct answer is option A.
Explanation:
The demand for cantaloupes is unitary elastic at price level $2.50. The demand curve here is linear and downward sloping. The elasticity of demand is 1.
In this linear demand curve the lower portion will represent inelastic demand.
When the price level is reduced to $2 the demand will move to the lower portion of the curve, with fall in price and increase in demand.
So, at $2 price the demand will be inelastic, which means it will be between 0 and 1.
Answer:
It is generally not recommended to use a combination of both quantitative and qualitative methods.
Explanation:
For business success it is important to use a combination of qualitative and quantitative methods.
Quantitative methods involves getting insight from data by using formulas, models and other mathematical methods to draw conclusions. Facts and logic is used to make business decisions.
Qualitative methods involve insights that is not based on mathematical methods, for example finding out what motivates consumer spending. It uses tools such as surveys and interviews.