Gross pay = $2,759.00
Total deductions = 7.65%+12%+7% = 26.65% = 0.2665
By thumb rule, rent and other fixed expenses ≤ 28% of Monthly gross salary
Therefore,
Allowed housing and fixed expenses = 0.28*2,759 = $772.52
Then, a. is the correct answer.
Plug -8 in for x:
4(-8) + 5
solve:
-32 + 5
-27
In order to construct this equation, we will use the variables:
V to represent mixture volume (40 ml)
C to represent mixture concentration (0.32)
v₁ to represent volume of first solution (40 / 4 = 10 ml)
c₁ to represent concentration of first solution (0.2)
v₂ to represent the volume of the second solution (40 * 3/4 = 30 ml)
c₂ to represent the concentration of the second solution
We know that the total amount of substance, product of the volume and concentration, in the final solution is equal to the individual amounts in the two given solutions. Thus:
VC = v₁c₁ + v₂c₂
40(0.32) = 10(0.2) + 30c
hey thanks for the point's i really needed them.. Cheers!
many
11,000,000 + 700,000 + 60,000 + 800 + 20 + 5 (expanded form)
eleven million seven hundred sixty thousand eight hundred twenty-five (word form)