Answer:
Magnitude of force P = 25715.1517 N
Explanation:
Given - The wires each have a diameter of 12 mm, length of 0.6 m, and are made from 304 stainless steel.
To find - Determine the magnitude of force P so that the rigid beam tilts 0.015∘.
Proof -
Given that,
Diameter = 12 mm = 0.012 m
Length = 0.6 m
= 0.015°
Youngs modulus of elasticity of 34 stainless steel is 193 GPa
Now,
By applying the conditions of equilibrium, we have
∑fₓ = 0, ∑
= 0, ∑M = 0
If ∑
= 0
⇒
×0.9 - P × 0.6 = 0
⇒
×3 - P × 2 = 0
⇒
= 
If ∑
= 0
⇒
×0.9 = P × 0.3
⇒
×3 = P
⇒
= 
Now,
Area, A =
= 1.3097 × 10⁻⁴ m²
We know that,
Change in Length ,
= 
Now,
= 9.1626 × 10⁻⁹ P
= 1.83253 × 10⁻⁸ P
Given that,
= 0.015°
⇒
= 2.618 × 10⁻⁴ rad
So,

⇒2.618 × 10⁻⁴ = ( 1.83253 × 10⁻⁸ P - 9.1626 × 10⁻⁹ P) / 0.9
⇒P = 25715.1517 N
∴ we get
Magnitude of force P = 25715.1517 N
Answer:
1. Assumption
2.Truth Table
3.K-Map
4.Mapping and Final Expression
Answer:
//This Program is written in C++
// Comments are used for explanatory purpose
#include <iostream>
using namespace std;
enum mailbox{open, close};
int box[149];
void closeAllBoxes();
void OpenClose();
void printAll();
int main()
{
closeAllBoxes();
OpenClose();
printAll();
return 0;
}
void closeAllBoxes()
{
for (int i = 0; i < 150; i++) //Iterate through from 0 to 149 which literarily means 1 to 150
{
box[i] = close; //Close all boxes
}
}
void OpenClose()
{
for(int i = 2; i < 150; i++) {
for(int j = i; j < 150; j += i) {
if (box[j] == close) //Open box if box is closed
box[j] = open;
else
box[j] = close; // Close box if box is opened
}
}
// At the end of this test, all boxes would be closed
}
void printAll()
{
for (int x = 0; x < 150; x++) //use this to test
{
if (box[x] = 1)
{
cout << "Mailbox #" << x+1 << " is closed" << endl;
// Print all close boxes
}
}
}
Explanation:
Answer:
(166.0 mm Hg) (273.15 mL) = (760.0 mm Hg) (x)
Answer:
M/A = 0.425 g/cm²
Explanation:
<u>Given the following data;</u>
Mass = 192 grams
Dimensions = 7 * 10 inches.
To find the mass per unit area;
First of all, we would determine the area of the lead sheet;
Area = 7 * 10
Area = 70 in²
<u><em>Conversion:</em></u>
1 square inch = 6.452 square centimeters
70 inches = 70 * 6.452 = 451.64 square centimeters
Next, we find the mass per unit area;
M/A = 192/451.64
<em>M/A = 0.425 g/cm²</em>