Answer:
v₀ = 2,562 m / s = 9.2 km/h
Explanation:
To solve this problem let's use Newton's second law
F = m a = m dv / dt = m dv / dx dx / dt = m dv / dx v
F dx = m v dv
We replace and integrate
-β ∫ x³ dx = m ∫ v dv
β x⁴/ 4 = m v² / 2
We evaluate between the lower (initial) integration limits v = v₀, x = 0 and upper limit v = 0 x = x_max
-β (0- x_max⁴) / 4 = ½ m (v₀²2 - 0)
x_max⁴ = 2 m /β v₀²
Let's look for the speed that the train can have for maximum compression
x_max = 20 cm = 0.20 m
v₀ =√(β/2m) x_max²
Let's calculate
v₀ = √(640 106/2 7.8 104) 0.20²
v₀ = 64.05 0.04
v₀ = 2,562 m / s
v₀ = 2,562 m / s (1lm / 1000m) (3600s / 1h)
v₀ = 9.2 km / h
Answer:
Temperature at center of apples = 11.2⁰C
Temperature at surface of apples = 2.7⁰C
Amount of Heat transferred = 17.2kJ
Explanation:
The properties of apple are given as:
k = 0.418 W/m.°C
ρ = 840 kg/m³
Cр = 3.81 kJ/kg.°C
α = 1.3*10 ⁻⁷ m²/s
h = 8 W/m².°C
d = 0.09m
r = 0.045m
t = 1 hour = 3600s
<h2>Solution</h2>
Biot number is given as:

The constants λ₁ and A₁ corresponding to Biot number (from the table) are:
λ₁ = 1.476
A₁ = 1.239
Fourier Number is:

As Fourier Number > 0.2 , one term approximates solutions are applicable
The temperature at the center of apples, The temperature at surface of apples and Amount of heat transfer is found in the ATTACHMENT.
Answer:
Fatec – SP) Seja A um ponto pertencente à reta r, contida no plano α. É verdade que:
a) existe uma única reta que é perpendicular à reta r no ponto A.
b) existe uma única reta, não contida no plano α, que é paralela à reta r.
c) existem infinitos planos distintos entre si, paralelos ao plano α, que contém a reta r.
d) existem infinitos planos distintos entre si, perpendiculares ao plano α e que contêm a reta r.
e) existem infinitas retas distintas entre si, contidas no plano α e que são paralelas à reta r.
2. (UF – AL) Classifique como verdadeira ou falsa cada uma das afirmativas abaixo.
1) Duas retas que não têm pontos com
Answer:
a)
b)Mass in lb = 376.8 lb
Mass in slug = 11.71 slug
c)
d)
Explanation:
Given that
d= 2 ft
r= 1 ft
h= 3 ft
Density

a)
We know that volume V given as



b)
Mass = Density x volume

mass= 376.8 lb
We know that
1 lb = 0.031 slug
So 376.8 lb= 11.71 slug
Mass in lb = 376.8 lb
Mass in slug = 11.71 slug
c)
we know that specific volume(v) is the inverse of density.



d)
Specific weight(w) is the product of density and the gravity(g).
w= ρ X g
w = 40 x 31.9

Answer:
The time taken will be "1 hour 51 min". The further explanation is given below.
Explanation:
The given values are:
Number of required layers:
= 
= 
Diameter (d):
= 1.25 mm
Velocity (v):
= 40 mm/s
Now,
The area of one layer will be:
= 
= 
The area covered every \second will be:
= 
= 
= 
The time required to deposit one layer will be:
= 
= 
The time required for one layer will be:
= 
∴ Total times required for one layer will be:
= 
= 
So,
Number of layers = 152
Therefore,
Total time will be:
= 
= 
= 