Answer: Jensen shipping's equity multiplier at year-end is 1.80
We arrive at the answer as follows:
Sales $711,000
Profit Margin 5.2% of sales
Since Profit margin generally refers to net profit margin after tax, we don't consider the tax values in the question.
Net Profit in $ 
less: Dividends <u>-12,500 </u>
Additions to Retained Earnings 24472
Add: Beginning Owner's Equity <u>362400</u>
Ending Owner's Equity 386872
The formula for Equity Multiplier is :
Plugging in the values we get,

Answer:
B) –2%
Explanation:
The total return on an investment is calculated by,
Total Return = Capital gains ÷ Initial Investment x 100
First we will have to calculate capital gains of his investment,
He got 600 in dividends and 4,300 after selling the stock against the initial investment of $5,000.
So capital gains,
= 600 + 4,300 - 5,000
= -100
Total Return would be,
= -100 / 5,000 x 100
= -2% is the total return on his investment.
How to calculate Open-to-buy:
Open-to-buy = planned purchases - (orders received + merchandise ordered)
Planned purchases = $2,500
Received orders = $1,200
Ordered merchandise = $700
Open-to-buy = $2,500 - ($1,200 + $700)
Open-to-buy = $2,500 - $1,900
Open-to-buy = $600
A wage is a monetary compensation paid to a worker or an employee for the work done or service provide. In a firm or a factory there are two types of labor namely direct labor and indirect labor. Direct labor are the workers on the production line whose efforts directly produce what the company manufactures while indirect labor are all the other workers such as the watchman or security guard. In this case, the wages of a timekeeper would be classified as indirect labor.
Answer:
The correct answer is option b.
Explanation:
The imposition of a tax causes the price of the product to increase. The price paid by the consumer increases while price received by the producers gets reduced.
This change in price causes the equilibrium quantity to decrease. This reduction in quantity creates a deadweight loss.
The deadweight loss will be smaller if the price elasticity of supply is smaller as well. Smaller price elasticity means that a change in price will create smaller changes in the quantity supplied. Smaller change in quantity will create smaller deadweight loss.