Answer:
total finance charge = $203.08
her monthly payment = $105.13
Explanation:
The Loan amount = Cost of Appliance - Down Payment
= $2,900 - ($2,900 × 20%)
= $2,320
Change the APR to nominal compounding,
Using a Financial Calculator, this will be :
8.50 % Shift EFF%
12 Shift P/YR
Shift NOM % = 8.19%
Then calculate the <em>monthly payment</em> as follows :
Pv = $2,320
n = 24
p/yr = 12
r = 8.19%
Fv = $0
PMT = ?
Using a Financial Calculator, monthly payment, PMT is $105.13
Total Finance Charge will then be obtained from the amortization schedule from the First Period to the 24th Period and this will be : $203.08.
Answer:
The correct option is self-directed work groups and virtual teams
Explanation:
This question takes a look at post-bereaucratic organization(PBO),which is form of organization that differs from multi-divisional or multi-functional structure, where emphasis is laid on hierarchy and loyalty to superiors.
Self-directed work groups and virtual teams are a way to break the barriers that teams must be based in the same location and operate at the same time
With aid of advancement in information technology , far flung individuals can collaborate on issues of common interest, clear and mutual goals.
The team can only meetings via Skype for business and still ensure they deliver at the optimum level
Answer:
add $36 to the book's balance.
Explanation:
Since in the question it is given that the check amount is $648 which is to be paid by the bank is recorded incorrectly in the company books for $684
So the difference of $36 would be added to the company book balance and no adjustment would be made in the bank balance
This addition would balance the both book balance and the bank balance.
Prior to the studies of Hawthorne, it has been studied that
the managers had pay little attention of the role in human behavior when it
comes to making decisions because they are likely focus more about their line
of work and the progress rather than having to use their own behavior as a
human and whether which are acceptable and not.
Answer:
$3,596,800
Explanation:
The computation of net proceeds to the company is shown below:-
Net proceeds = Number of shares of stock × Offer price × (1 - Underwriter spread percent) - Administrative cost
= 110,000 × $39 × (1- 0.08) - $350,000
= 110,000 × $39 × 0.92 - $350,000
= $3,946,800 - $350,000
= $3,596,800
So, for determining the net proceeds we simply applied the above formula.