answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oliga [24]
1 year ago
9

Misha wants to spend some time playing guitar in uses the computer before dinner dinner will be ready in 45 minutes or less he w

ants to spend at least 15 minutes playing guitar which graph represents the amount of time Misha can spend playing guitar and use the computer

Mathematics
2 answers:
alekssr [168]1 year ago
7 0

Answer:

<h2>Graph B.</h2>

Step-by-step explanation:

Choices are attached.

According to the problem, the total time restriction is 45 minutes, because dinner will be ready in 45 minutes or less, this means that the area of solution must be under 45.

Addiotionally, he want to play guitar for at least 15 minutes, this means that the area of solution values more than x = 15.

If we apply these restriction, we would find the the solution is graph B, because the shaded area is under the 45-line and after the vertical line which expresses guitar time.

Therefore, the right answer is B.

Dima020 [189]1 year ago
4 0

Answer:

what is t

he answer

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Ready Practice: GCF and LCM - Quiz - Level F Caylan is making baked goods for a charity bake sale. He places a tray of scones, a
Bogdan [553]

Answer:

its 13

Step-by-step explanation:

7+6

\int\limits^a_b {x} \, dx

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
The width of a rectangle is the length minus 3 units. The area of the rectangle is 54 units. What is the width, in units, of a r
saul85 [17]

Width of the rectangle is 9 units

Step-by-step explanation:

  • Step 1: Let the width of the rectangle be x. Then the length = x - 3. Find dimensions of the rectangle if its area = 54 sq. units

Area of the rectangle = length × width

54 = x (x - 3)

54 = x² - 3x

x² - 3x - 54 = 0

x² + 6x - 9x - 54 = 0 (Using Product Sum rule to factorize)

x(x + 6) - 9(x + 6) = 0

(x + 6)(x - 9) = 0

x = -6, 9 (negative value is neglected)

x = 9 units

4 0
2 years ago
A private plane is traveling due east at a rate of 160 mph. A south wind is blowing 30 mph. What is the actual velocity of the p
photoshop1234 [79]

The resultant velocity of the plane is the sum of the two velocity vectors which are perpendicular to each other. See the attached figure.

The magnitude of the resultant velocity is

\sqrt{160^2+30^2}= \sqrt{26500}=162.79 \;mph.

The approximate value of the actual velocity of the plane is 163 \;mph. Correct choice is (D).

8 0
2 years ago
The bacteria took 1 hour and 40 minutes to fill the initial
Zarrin [17]

Answer: if i can be brainliest that would be great

Bacteria growth occurs exponentially; bacteria divides into 2 every t minutes (similar to the penny doubling every day story). If one gets filled, and the contents divides once, there will be enough for 2 bottles; when these two are ready to divide, there will be enough for 4. This growth process begins very slowly - 1, 2, 4, 8, 16, 32; but it soon speeds up greatly, 64, 128, 256, 512, 1024, 2048.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mason used a 30% coupon to buy a new computer. After the discount, the cost of the computer was $728.
shtirl [24]

Answer:

The original price of computer is $ 1040

Solution:

Given that, Mason used a 30% coupon to buy a new computer

After the discount, the cost of the computer was $728

To find: original price of computer

From given question,

price after discount = $ 728

discount = 30 % of original price

Let "x" be the original price of computer

price after discount = original price - discount price

Step-by-step explanation:

5 0
1 year ago
Other questions:
  • At a carnival, single rides cost $2 each, and all day ride passes cost $15. The total revenue for the day was $2,960. Which equa
    6·2 answers
  • A coin jar contains 12 quarters, 15 dimes, and 23 nickels. find the probability that a karen will choose a dime from the jar and
    13·1 answer
  • I WILL AWARD BRAINLIEST!! PLEASE HELP!!
    8·1 answer
  • The average annual costs for owning two different refrigerators for x years is given by the two functions: f(x) = 850 + 62x /x a
    9·2 answers
  • Helen is organising a party and she needs party plates and straws their 30 party place in a pack there are 120 straws in a pack
    11·2 answers
  • At a recent county fair, you observed that at one stand people's weight was forecasted, and were surprised by the accuracy (with
    9·1 answer
  • The table below shows the amount of lemon juice and sugar needed to make three different-sized batches of lemonade using the sam
    14·1 answer
  • James defines a circle as "the set of all the points equidistant from a given point." His statement is not precise enough becaus
    6·2 answers
  • The cost of 5 scarves is $91.25. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.
    8·1 answer
  • The cost of 8 kg of butter is $ 904. what will be the cost of 14 kg of butter
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!