It looks tricky but its actually simple. Bank statement shows
balance is $1054.13 while Bess check register shows $869.96. For us to know the amount of the
check that was not approved is to get the difference of the bank statement and
Bess check register. $1054.13 minus 869.96 is $184.17. Therefore, the answer is
letter B.
Solution
Given :
Standard direct labor hours = 4.6 hours per unit
Standard variable overhead rate = $ 4.60 per hour
Actual direct labor hours worked = 9400
Actual variable overhead incurred = $ 44,940
Number of units of N06C = 2100 units
Therefore, output absorbed, V.OH = SHAO x budget OH/hr
= (2100 units x 4.6 per unit) x $ 4.60 per hour
= $ 44,436
The Input Absorbed V.OH = actual hours x budgeted OH/hour
= 9400 x $ 4.60 per hour
= $ 43,240
Therefore, the variable overhead rate variance is = $ 43,240 - $ 44,436
= $ 1196 (U)
Answer: 1 year
Explanation: According to the Defence Federal Acquisition Regulation under 237.106, personal service contracts that apply to consulting or expert services will be limited to one year. However this will only apply to duties that are temporary (limited to 1 year, or 12 months), or non cumulative days (needs to be 130 days or more that are broken up within a year). During this time the officer contracting the service will enter into a contract, make an order, or exercise options for various services that do not exceed 1 year.
Answer:
Wayman Corporation
Income Statement for the year ended December 31, 2021
Sales Revenue $460,000
Cost of Goods Sold ($140,000)
Gross Profit $320,000
Operating Expenses
Advertising Expense $40,000
Salaries Expense $50,000
Utilities Expense $60,000
Total operating expense ($150,000)
Operating Income $170,000
Interest Expense ($30,000)
EBT $140,000
Income tax expense ($60,000)
Net Income $80,000
Answer: Option A
Explanation: In simple words, differentiation strategy refers to the strategy in which a firm tries to develop and introduce a unique product that the customers find different from the other products offered by the competitors.
Thus, the emphasis that the company places on the differentiation works for the benefit of the company as it gives the company an easy competitive advantage.
Hence the correct option is A.