Answer:
The income elasticity of demand for chocolate by this consumer is about 1.90
Explanation:
the change in quantity = (6 - 5)/(6 + 5)
= 0.091
the change in income = (330 - 300)/(330 + 300)
= 0.048
the income elasticity = 0.091/0.048
= 1.90
Therefore, The income elasticity of demand for chocolate by this consumer is about 1.90
Answer:
The list is follows:
a. Inflation has been abound 2.5% for some time. Village Realtors is considering measuring its land values in inflation-adjusted amounts - Stable-monetary-unit assumption
b. You get an especially good buy on a laptop, paying only $ 300$300 when it normally costs $ 800. What is your accounting value for this laptop? - Historical cost principle
c. Burger King, the restaurant chain, sold a store location to McDonald. How can Burger King determine the sale price of the store long dash—by a professional appraisal, Burger King's original cost, or the amount actually received from the sale? - Historical cost principle
d. General Motors wants to determine which division of the company long dash—Chevrolet or Cadillac long dash—is more profitable - Entity assumption
Answer:
1. All of the above are true, done by middle managers.
Explanation:
When it comes to implementing healthcare innovations, middle managers in healthcare organizations perform functions that include; <u>disseminating information to employees</u> at various levels of the organization<u>, interpreting this information,</u> and <u>identifying the various tasks and activities to be carried out during the implementation process.</u>
They also sell the implementation effort to employees, by <u>encouraging them to be continuously innovative</u>.
Answer:
$9
Explanation:
Calculation for how much the common shares of FYZ are trading
First step is to find the conversion ratio
Using this formula
Conversion ratio =Market price of the convertible+Conversion price)/Conversion price
Let plug in the formula
Conversion ratio=$70/$10
Conversion ratio=7
Second step is to calculate for the Parity price of the common stock
Using this formula
Parity price=Market price of the convertible / conversion ratio
Let plug in the formula
Parity price=$70/7
Parity price=$10
Last step is to calculate how much the common shares of FYZ are trading
Using this formula
Common shares =Parity price-Common stock trading point
Let plug in the formula
Common shares =$10-1
Common shares=$9
Therefore the common shares of FYZ are trading at $9
Answer: Interest revenue for $2400
Explanation:
From the question, we are informed that Bay Company acquires 60, 8%, 5 year, $1,000 Community bonds on January 1, 2014 for $60,000. The journal entry to record this investment includes a debit for Interest revenue for $2400.
This was calculated in the following way:
= $60,000 × 8% × 1/2
= $60,000 × 0.08 × 0.5
= $2400 interest revenue