Answer:
Explanation:
The amount of bills are 1000
Let the number of $20 bills be x
Let the number of $50 bills be y
Using a ratio method, we assume that the ration of the bills are 20:50
Adding both ratios, we have 20 + 50 = 70.
To find x, we have
(20 ÷ 70) × 1000
0.286 x 1000
286 bills
To find y, we have
(50 ÷ 70) × 1000
0.714 x 1000
714 bills
Having calculated the number of bills for $20 and $50, we calculate the value of each bills.
we have, 286 x $20 = $5,720
714 x $50 = $35,700
Adding these above amounts, we have
$5,720 + $35,700 = $41, 420 which is approximately $41,000.
Cheers.
Answer:
7.5%
Explanation:
real interest rate = nominal interest rate - inflation rate
nominal interest rate = real interest rate + inflation rate = 4% + 3.5% = 7.5%
inflation rate refers to the general increase in the price level while the real rate of return is the rate that investors seek after discounting inflation, i.e. the real gain of taking an investment.
Answer:
mind and body
Explanation:
because in medicine also there is drug but taking of unwanted drug is called drug abuse
Answer:
48.65%
Explanation:
Since the average time it takes car drivers to fill their tanks is exponentially distributed at 7.5 minutes, we can elaborate an exponential formula to calculate the number of times a gas tank can be filled in a certain period of time:
e⁻ˣ/ⁿ
- e = 2.718
- x = 5 minutes
- n = 7.5 minutes
= 2.718⁻⁵/⁷°⁵ = 0.5134
now, the probability that a driver can fill his/her tank in less than 5 minutes = 1 - 0.5134 = 0.4865 or 48.65%
Answer:
4.96%
Explanation:
In order to determine the component after-tax cost of debt first we need to compute the before tax cost of debt by applying the RATE formula which is to be shown in the attachment below:
Given that,
Present value = $1,155
Future value or Face value = $1,000
PMT = 1,000 × 8.25% ÷ 2 = $41.25
NPER = 40 years × 2 = 80 years
The formula is shown below:
= Rate(NPER;PMT;-PV;FV;type)
The present value come in negative
So, after applying the above formula
1. The pretax cost of debt is 3.54% × 2 = 7.08%
2. And, the after tax cost of debt would be
= Pretax cost of debt × ( 1 - tax rate)
= 7.08% × ( 1 - 0.30)
= 4.96%