Hello there!
the answer is 8.33
Hope I helped!
Let me know if you need anything else!
~ Zoe
ΔACB and ΔMNB are similar. Therefore the corresponding sides are in proportion:

Substitute:

I don’t really understand this question so I will try to figure it out later
Answer:
The required probability is 0.988.
Step-by-step explanation:
Consider the provided information.
Based on a poll, 67% of Internet users are more careful about personal information when using a public Wi-Fi hotspot.
That means the probability of more careful is 0.67
The probability of not careful is: 1-0.67 = 0.33
We have selected four random Internet users. we need to find the probability that at least one is more careful about personal information.
P(At least one careful) = 1 - P(None of them careful)
P(At least one careful) = 1 - (0.33×0.33×0.33×0.33)
P(At least one careful) = 1 - 0.012
P(At least one careful) = 0.988
Hence, the required probability is 0.988.
The result may be higher because of the convenience bias in retrieving the sample. Because the survey subjects volunteered to respond not random.
At the end of tomorrow, inventory of 5+20 pallets will have been used to fill orders for 2+10 pallets. That leaves inventory on hand of
... 25 - 12 = 13 pallets
Since each holds 20 panels, that amounts to
... (13 pallets) × (20 panels/pallet) = 260 panels . . . . remaining