Answer:
option D
$148.2
Explanation:
Given in the question,
cost of fish = $84.79
cost of filter on sale = $44.75
cost of plants = $18.66
Total cost = $84.79 + $44.75 + $18.66
= $148.2
Answer:
Company output will be maximized if Calvin makes all the decals and Hobbes makes all the chains.
-Calvin has a comparative advantage for making decals.
-Hobbes has a higher opportunity cost for making decals than Calvin.
Explanation: Each partner should focus on the task where he has a comparative advantage.
In the situation of Calvins: if someone has a comparative advantage in producing something, that means he also has a lower opportunity cost in practicing that object.
In the situation of Hobbes: if he has a higher opportunity cost for making decals, then Calvin has a lower opportunity cost for making decals.
Answer:
Legal Risk
Explanation:
Legal risk are damage, financial, reputational losses or any other form of loss received by a business due to negligence in compliance with the law related to the business. They are prospective fines or loses that a business or an organization receives for not complying with the business law and regulations.
In this case, the prospective loss could come by associating with Azpak limited which have inadequate protection of intellectual property rights.