The type of device that you most likely are using is an
input device as this is a device that has the component of having to use in a touch
screen mode. If you are going to locate a place using touch screen monitors,
then you are using an input device.
Answer:
The cost of goods sold = $74,000
Explanation:
<em>Cost of goods sold is computed as</em>
<em>Opening stock + production- closing inventory</em>
<em>The figure is always subtracted from the sales revenue to determine the gross profit</em>
The cost of goods of XXis Corporation
Cost of goods sold = 19,000 + 70,000 - 15,000
= $74,000
The cost of goods sold = $74,000
Answer:
Number of units which company plan to produce in February is 352000
Explanation:
We have given expected sales in January, February and march is 440000, 390000 and 380000 units respectively
And desired needing finished goods in inventory in January, February and march is 39000, 38000 and 40000 units respectively
We have to find the how many units company plans to producing for month February
Number of units which company plan to produce in February = 390000 - 38000 = 352000
Answer: These can be explained as follows :-
Explanation: A.Causes of environmental problems :-
1. Urbanization
2. Deforestation
3. Overpopulation
4. Waste production
5. Industrialization
B. Poverty means a state of an individual in which he is not able to fulfill his or her basic necessities of life.
Usually poor people are not well educated and are not very ware about the cleanliness around them, they pollute rivers, forest and other natural resources.
The wealthy folks on the other hand, demand more goods and services leading to exploitation of natural resources.
C. People in toady's time period are not very aware about the environmental problems occurring due to heavy consumption of certain goods, inclusion of environment cost will lead to consumer awareness and it might work for the betterment of earth.