Answer:
99% Confidence interval: (0.185,0.375)
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Sample size, n = 150
Number of cars that have faulty catalytic converters, x = 42
99% Confidence interval:
Putting the values, we get:
The 99% confidence interval for the true proportion of new cars with faulty catalytic converters is (0.185,0.375)
At the same time, the sun casts a shadow on the girl and tree creating two similar right triangles. You can use a ratio of girl's height to her shadow will be the same as the tree's height to it's shadow.
5 / 2.5 = T / 14.5
2 = T / 14.5
2 * 14.5 = T
29 ft = Tree
Correct question:
Which reaction describes a beta emission? 2659Fe→ 2759Co + −10e, 88226Ra→ 86222Rn + 24He, 94239Pu + 24He→ 96242Cm + 01n, 54118Xe→ 53118I + +10e
Answer:
2659Fe→ 2759Co + 1e
Step-by-step explanation:
General equation for beta decay is given as;

where;
A is the atomic mass of the element
z is atomic number of the element
X is the parent atom
Y is the daughter element
β is beta emission
In beta emission, there is loss of one electron and zero proton, the will cause the daughter element to gain on electron in order to balance the reaction.
Based on beta decay equation above, we select the reaction that describes beta emission.
2659Fe→ 2759Co + 1e
Here;
A = 59
z = 26
z + 1 = 27
Answer: (-4,-8)
Step-by-step explanation: I got a 100% on the quiz
Answer:
765 J
Step-by-step explanation:
We are given;
Mass of bucket = 30 kg
Mass of rope = 0.3 kg/m
height of building= 30 meter
Now,
work done lifting the bucket (sand and rope) to the building = work done in lifting the rope + work done in lifting the sand
Or W = W1 + W2
Work done in lifting the rope is given as,
W1 = Force x displacement
W1 = (30,0)∫(0.2x .dx)
Integrating, we have;
W1 = [0.2x²/2] at boundary of 30 and 0
W1 = 0.1(30²)
W1 = 90 J
work done in lifting the sand is given as;
W2 = (30,0)∫(F .dx)
F = mx + c
Where, c = 30 - 15 = 15
m = (30 - 15)/(30 - 0)
m = 15/30 = 0.5
So,
F = 0.5x + 15
Thus,
W2 = (30,0)∫(0.5x + 15 .dx)
Integrating, we have;
W2 = (0.5x²/2) + 15x at boundary of 30 and 0
So,
W2 = (0.5 × 30²)/2) + 15(30)
W2 = 225 + 450
W2 = 675 J
Therefore,
work done lifting the bucket (sand and rope) to the top of the building,
W = 90 + 675
W = 765 J