Answer:
1.822 g of magnesium hydroxide would be produced.
Explanation:
Balanced reaction: 
Compound Molar mass (g/mol)
NaOH 39.997
95.211
58.3197
So, 2.50 g of NaOH =
mol of NaOH = 0.0625 mol of NaOH
4.30 g of
=
mol of
= 0.0452 mol of 
According to balanced equation-
2 mol of NaOH produce 1 mol of
So, 0.0625 mol of NaOH produce
mol of NaOH or 0.03125 mol of NaOH
1 mol of
produces 1 mol of
So, 0.0452 mol of
produce 0.0452 mol of
As least number of moles of
are produced from NaOH therefore NaOH is the limiting reagent.
So, amount of
would be produced = 0.03125 mol
=
g
= 1.822 g
Guess and check, test, trial and error, completion.
Answer:
HClO 7.54
Explanation:
Hypochlorous acid (HClO) is a weakest acid because the pKa value of Hypochlorous acid is very high among the options given in the activity. pKa is a method which is used in order to identify the strength of an acid. The higher the value of pKa of a liquid, lower the strength of an acid while lower the value of pKa of chemical, higher the strength of an acid. In the options, HClO2 is a strong acid due to high lower pKa value.
Answer: sunlight, water, air, habitat, and food.
Explanation: we are all living organisms and we all have our five basic necessities for survival; sunlight, water, air, habitat, and food.
Hey there:
1 cm³ = 1 mL
D = m / V
7.25 = 12.9 / V
V = 12.9 / 7.25
V = 1.779 cm³