answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marin [14]
1 year ago
8

You run a small classroom market experiment with only three buyers and three sellers. The willingness to pay​ (reservation value

) for buyer A is​ $7 for each​ unit; for buyer​ B, it is​ $5 for each​ unit; and for buyer​ C, it is​ $3 for each unit. The willingness to accept​ (reservation value) for seller X is​ $2 for each​ unit; for seller​ Y, it is​ $4 for each​ unit; and for seller​ Z, it is​ $6 for each unit. ​1.) Using the multipoint curve drawing tool​, draw the demand curve for this market. Label the curve appropriately. ​2.) Using the multipoint curve drawing tool​, draw the supply curve for this market. Label the curve appropriately. ​(Hit the​ "Esc" key after you have plotted your last point to exit the drawing​ tool) Carefully follow the instructions​ above, and only draw the required objects.

Business
1 answer:
BabaBlast [244]1 year ago
7 0

Answer:

Please see attachment .

Explanation:

Please see attachment .Please note that the sketch for supply and demand curves  are staircase shaped.

You might be interested in
Ben is assigned by his employer to improve an ultrasonic range-finding device. While working on the improvement, he recognizes t
BARSIC [14]

Answer:

1. He has not developed the idea yet

2. His employer knows he his a pacifist so he has the delima is he ethically correct to not develop a product that can be used for warfare.

Explanation:

In this scenario Ben signed an agreement with his employer that all ideas he has developed on the job and while working with the company is a property of the company.

This is a common agreement that gives a company property rights over work developed by their employees.

However since Ben is a pacifist he has an ethical dilemma when he has an idea that can weaponize an ultrasonic range-finding device.

He is justifying his decision by saying the idea has not been developed yet and his employer will not expect him to develop such technology since he is a pacifist.

7 0
1 year ago
You have a $50,000 portfolio consisting of intel, ge, and con edison. you put $20,000 in intel, $12,000 in ge, and the rest in c
DanielleElmas [232]
The calculation of portfolio beta is done by simply multiplying the percentage of each portfolio with each beta and summing up all the products afterwards.

For intel:
     = ($20,000/$50,000)(1.3) = <em>0.52</em>

For GE:
    = ($12,000/$50,000)(1) = <em>0.24</em>

For Con Edison:
   Portfolio of Con Edison = $50,000 - ($20,000 + $12,000) = <em>$18,000</em>
   = ($18,000/$50,000)(0.8) = <em>0.288

</em>
<em />The portfolio beta is:
<em>   </em><em />PB = 0.52 + 0.24 + 0.288 = 1.048

<em>ANSWER: 1.048</em>
5 0
2 years ago
Ethan received a gift card and was considering three options: digital camera, cell phone, and video games. After carefully think
Sladkaya [172]
The opportunity cost is the camera, it was the next best thing.  His trade-off was the video games.  An opportunity cost is the next best thing in line.  A trade-off is the option eliminated first, there can be many trade-offs but only 1 opportunity cost.
8 0
2 years ago
A resident being interviewed live by a television reporter stated that, "the biggest problem in this city is corruption in city
nataly862011 [7]

<span>The defendant seeks to offer into evidence the fact that the mayor was convicted two years ago of taking a bribe to award a city contract for solid waste disposal. Yes, this is a documentary evidence and is admissible because the mayor is already proven convicted of corruption.</span>

6 0
1 year ago
A proposed project has fixed costs of $39,480, depreciation expense of $8,724, and a sales quantity of 1,330 units. The total va
GalinKa [24]

Answer:

the contribution margin per unit of the product is $29.7

Explanation:

to calculate fixed cost per unit, you will divide the total fixed cost by the number of unit of product. i.e $39,480/1330units = $29.7 per unit

variable cost per product is $5,607/1330units = $4.2 per unit

selling price = 33.9 i.e fixed cost + variable cost

solution

selling price per unit=           33.9

less V.C                                   <u> 4.2</u>

contribution  margin               29.7

  fixed cost per unit              <u> 29.7</u>

                                     0

the account is at break-even point

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Because barcelona is constantly raising the bar, the company experiences high turnover and is constantly hiring. why might scott
    7·1 answer
  • Athen tech., a software company, changed its pay structure from 3,000 job titles and 12 pay grades to a simpler structure with 1
    15·1 answer
  • The larger the standard deviation of returns of an investment, _____. a. ​lesser is the chance that the realized return will dif
    8·1 answer
  • A small firm intends to increase the capacity of a bottleneck operation by adding a new machine. Two alternatives, A and B, have
    7·2 answers
  • Sheridan Company’s high and low level of activity last year was 57000 units of product produced in May and 14000 units produced
    5·1 answer
  • Brief Exercise 8-5 Blossom Company uses the percentage-of-receivables basis to record bad debt expense and concludes that 4% of
    11·1 answer
  • During its first year of operations, Eastern Data Links Corporation entered into the following transactions relating to sharehol
    13·1 answer
  • FCOJ, Inc., a prominent consumer products firm, is debating whether or not to convert its all-equity capital structure to one th
    5·1 answer
  • The risk associated with the unlikelihood that one of the key members will be struck by lightning would most likely be handled b
    12·1 answer
  • Jenny owns a book company. It costs $10.00 to produce a new book and the company wants a 30% profit, so he charges $13.00 for th
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!