Answer:
1. He has not developed the idea yet
2. His employer knows he his a pacifist so he has the delima is he ethically correct to not develop a product that can be used for warfare.
Explanation:
In this scenario Ben signed an agreement with his employer that all ideas he has developed on the job and while working with the company is a property of the company.
This is a common agreement that gives a company property rights over work developed by their employees.
However since Ben is a pacifist he has an ethical dilemma when he has an idea that can weaponize an ultrasonic range-finding device.
He is justifying his decision by saying the idea has not been developed yet and his employer will not expect him to develop such technology since he is a pacifist.
The calculation of portfolio beta is done by simply multiplying the percentage of each portfolio with each beta and summing up all the products afterwards.
For intel:
= ($20,000/$50,000)(1.3) = <em>0.52</em>
For GE:
= ($12,000/$50,000)(1) = <em>0.24</em>
For Con Edison:
Portfolio of Con Edison = $50,000 - ($20,000 + $12,000) = <em>$18,000</em>
= ($18,000/$50,000)(0.8) = <em>0.288
</em><em />The portfolio beta is:
<em> </em><em />PB = 0.52 + 0.24 + 0.288 = 1.048
<em>ANSWER: 1.048</em>
The opportunity cost is the camera, it was the next best thing. His trade-off was the video games. An opportunity cost is the next best thing in line. A trade-off is the option eliminated first, there can be many trade-offs but only 1 opportunity cost.
<span>The defendant seeks to offer into
evidence the fact that the mayor was convicted two years ago of taking a bribe
to award a city contract for solid waste disposal. Yes, this is a documentary evidence
and is admissible because the mayor is already proven convicted of corruption.</span>
Answer:
the contribution margin per unit of the product is $29.7
Explanation:
to calculate fixed cost per unit, you will divide the total fixed cost by the number of unit of product. i.e $39,480/1330units = $29.7 per unit
variable cost per product is $5,607/1330units = $4.2 per unit
selling price = 33.9 i.e fixed cost + variable cost
solution
selling price per unit= 33.9
less V.C <u> 4.2</u>
contribution margin 29.7
fixed cost per unit <u> 29.7</u>
0
the account is at break-even point