Answer:
Price variance will be $4512.5 ( Unfavorable )
Explanation:
We have given standard material cost per yard = $2
Actual material cost per yard = $2.10
Standard yards per unit = 4.5
And actual yards per unit = 4.75
Units of production = 9500
Total number of actual quantity used = 9500×4.75 = 45125
So direct material price variance = ( standard price - actual price ) × actual quantity used = ( $2 - $2.1 ) × 45125 = -$4512.5
So price variance will be $4512.5 ( Unfavorable )
Answer:
$2,400
Explanation:
Total production Cost:
= Direct materials and direct labor + Indirect materials and indirect labor + Insurance on manufacturing equipment
= $7,000 + $2,000 + $3000
= $12,000
Amount should be reported as inventory in the company’s year-end balance sheet:
= (Total production Cost ÷ Units manufactured) × (Units manufactured - Units sold)
= ($12,000 ÷ 1,000) × (1,000 - 800)
= $12 × 200
= $2,400
In 2013, Toyota changed its organizational structure from the centralized structure to:
- the Global hierarchy,
- the Geographic divisions, and
- the Product-based divisions.
This change was made to adapt the consumer's demand in each of the regional markets all over the world. The most important element of this structure is the speed of handling issues and problems of all Toyota's branches. However, this structure also has a weakness which is the decreasing of headquarter's control over the global organization.
Answer:
$10
Explanation:
Interior airline is expected to make a dividend payment of $3
The growth rate of the dividend is 10%
The risk free rate of the return is 4%
The expected return on the market portfolio is 13%
The stock beta of interior airline is 4
The first step is to calculate the cost of equity
r= 4% + 4(13%-4%)
r= 4% + 4(9)
r= 4% + 36
r= 40%
Therefore, the value of the stock using the constant growth DMM can be calculated as follows
Value of the stock= 3/(40/100-10/100)
= 3/(0.4-0.1)
= 3/0.3
= $10
Hence the value of the stock is $10
<h2>
Clarify the assignment would be the first step john should take to increase Kerry's responsibilities.</h2>
Explanation:
Option A: If a new work is assigned or an additional work is assigned, it is necessary to first explain about the new responsibility and clarify about the assignment. This would ensure Kerry to continue the work smoothly.
Option B: Feedback is always welcome but this is not the first step to add responsibilities.
Option C: Notifying others is the responsibility of John and not Kerry. So this choice is invalid.
Option D: Accountability though it is mandatory comes only in the closure part.