d.
Ron will not make his monthly goal of $1,270 and will need $741.68 to supplement his monthly income when he retires.
Answer:
$7,750
Explanation:
The computation of the net income for the first year is shown below:
but before that following calculations needed
The Cost of production is
= Direct material + Direct labor + Manufacturing overhead
= $11,625 + $11,000 + $10,000
= $32,625
The Unit product cost is
= $32,625 ÷ 7,250 units
= $4.50 per unit
Now
Cost of goods sold = Number of units sold × cost per unit
= 4,500 units × $4.50
= $20,250
And, finally
Net Income = Sales revenue - COGS - general, selling, and administrative expenses
= (4,500 units × $7) - $20,250 - $3,500
= $7,750
Answer:
C) 1.5
Explanation:
multifactor productivity
= total revenue per day/total cost per day
= (30*200)/[(5*8*25)+(15*200)]
= 6000/4000
= 1.5
Therefore, The multifactor productivity is 1.5
Answer:
c. comparative advantage
Explanation:
As we know that
The one pound of silver would be equivalent to 0.5 pound of copper
And,
one pound of copper would be equivalent to 2 pounds of silver
based on this, there is a comparative advantage with respect to the silver production
Hence, the correct option is c.
Therefore all the other options are incorrect
Answer:
a safety manual
Explanation:
OSHA = Occupational Safety and Health Administration