Answer:
d.Yes, income will increase by $30,000
Explanation:
The net profit from this order = Revenue – all expense related = number of unit sold x (price per unit – cost per unit) =
6,000 boxes x (price $15 – Direct materials $6 - Direct labor $2 - Variable overhead $2 - Fixed overhead $3 but avoidable) = 6000 x (15-6-2-2-0) = $30,000
Answer:
$3,606.49
Explanation:
the price of a zero coupon bond = maturity value / (1 + i)ⁿ
- maturity value = $10,000
- i = 6.09% / 2 = 3.045% semiannual interest rate
- n = 17 years x 2 semiannual compounding = 34 periods
the price of a zero coupon bond = $10,000 / (1 + 3.045%)³⁴ = $10,000 / 1.03045³⁴ = $10,000 / 2.772779928 = $3,606.49
the formula we used to determine the market price of a zero coupon bond is basically the present value
Answer and Explanation:
The preparation of the analysis showing whether the old machine should be retained or replaced is presented below:
Particulars Retained equipment Replace equipment Change in the net income
Variable cost $1,560,000 $1,230,000 $330,000
($520,000 × 3 years) ($410,000 × 3 years)
Cost of the new
machine $300,000 -$300,000
Net change $30,000
As we can see the amount comes in positive which reflects that the machine should be replaced
Answer:
Barry cannot contribute any amount to Roth IRA
Explanation:
For a single/ unmarried individual to be able to contribute to Roth IRA plan, his Adjustable Gross Income (AGI) should range between $117,000 and $132,000. Since Barry's annual income is $190,000, which is higher than the maximum AGI required for a single to be able to contribute to Roth IRA, he cannot contribute to Roth IRA.
Answer:
A.
Explanation:
A. Smartphone headphone is the correct answer, because complementary goods are goods that sell together so, smartphone and headphones are complementary goods.