Answer:
2. 9 million
Explanation:
We know that
Unemployment rate = Number of unemployed workers ÷ Civilian labor force
6% = Number of unemployed workers ÷ 150 million
So, the number of unemployed workers would be
= 150 million × 6%
= 9 million
We simply applied the unemployed rate so that the number of unemployed workers could come
All other information given is of no significance. So, ignored it
Answer:
It is generally not recommended to use a combination of both quantitative and qualitative methods.
Explanation:
For business success it is important to use a combination of qualitative and quantitative methods.
Quantitative methods involves getting insight from data by using formulas, models and other mathematical methods to draw conclusions. Facts and logic is used to make business decisions.
Qualitative methods involve insights that is not based on mathematical methods, for example finding out what motivates consumer spending. It uses tools such as surveys and interviews.
Answer:
The value of this firm to shareholders is $70240
Explanation:
Using expected value approach, the value of the firm can be computed as :
(Optimistic value*its probability)+(pessimistic value*its probability)
optimistic value=$139000 and its probability is 68%=0.68
Pessimistic value=$121000 and its probability is 1-0.68=0.32
Expected value=($139000*0.68)+($121000*0.32)
=$133240
However, the value to shareholders is the expected value of the firm less debt of $63000
Equity value=$133240-$63000
=$70240