Answer:
Cost of equity, re= 0.098356 or 9.84 %
Explanation:
D1 = $ 1.25
P0 = $ 27.50
gL = 5 % = 0.05
F = 6 % = 0.06
Cost of equity, re can be calculated using the formular below:
Cost of equity, re = D1/ {P0 x (1- F)} + gL
= $ 1.25 / {$ 27.50 x (1- 0.06)} + 0.05
= $ 1.25 / ($ 27.50 x 0.94) + 0.05
= $ 1.25 / 25.85 + 0.05
= 0.048356 + 0.05
Cost of equity, re= 0.098356 or 9.84 %
Answer: She updates her online profile regularly and participates in work related online discussions.
Explanation:
Answer:
D. Re-order point = 26 days
Explanation:
Given,
Annual Demand, D = 2,080 units
Number of working days = 320 days
Lead time = 4 days
We know,
Re-order point = (Annual demand/Number of working days)*Lead Time
Re-order point = (Annual demand/Number of working days)*Lead Time
Re-order point = (2,080/320)*4
Re-order point = (6.5*4)
Re-order point = 26 days
Therefore, the answer choice is D.
As there is no maximum and average lead time and no replenishment stock, I exclude the safety stock from the re-order point calculation.
Answer: Having peace of mind
Explanation:
Financial security retirement plan consist of the following;
Making savings automagical.
Control your impulse spending.
Evaluate your expenses, and live frugally.
Invest in your future.
Answer:
Del is expected to prepaid to pay $535.62 in prepaid interest at the closing.
Explanation:
The down payment of 15% is $250000*15%=$37500
The balance of mortgage net of down payment=$250000-$37500
=$212500
Interest yearly=$212500*5.75%=$12,218.75
A year interest divided by 365days give one day interest.
A day interest=$12218.75/365=$33.48
Total interest to pay at closing=16days*$33.48
=$535.62
The number of days was 16 because July has 31days and deal was closed on 15th,hence 31 minus 15 gives 16.