Answer:
$6.76
Step-by-step explanation:
Multiply 8.45 by 0.8 and you will get 6.76
Answer:
The probability that the service desk will have at least 100 customers with returns or exchanges on a randomly selected day is P=0.78.
Step-by-step explanation:
With the weekly average we can estimate the daily average for customers, assuming 7 days a week:

We can model this situation with a Poisson distribution, with parameter λ=108. But because the number of events is large, we use the normal aproximation:

Then we can calculate the z value for x=100:

Now we calculate the probability of x>100 as:

The probability that the service desk will have at least 100 customers with returns or exchanges on a randomly selected day is P=0.78.
Answer:
a.
b. 6.1 c. 0.6842 d. 0.4166 e. 0.1194 f. 8.5349
Step-by-step explanation:
a. The distribution of X is normal with mean 6.1 kg. and standard deviation 1.9 kg. this because X is the weight of a randomly selected seedless watermelon and we know that the set of weights of seedless watermelons is normally distributed.
b. Because for the normal distribution the mean and the median are the same, we have that the median seedless watermelong weight is 6.1 kg.
c. The z-score for a seedless watermelon weighing 7.4 kg is (7.4-6.1)/1.9 = 0.6842
d. The z-score for 6.5 kg is (6.5-6.1)/1.9 = 0.2105, and the probability we are seeking is P(Z > 0.2105) = 0.4166
e. The z-score related to 6.4 kg is
and the z-score related to 7 kg is
, we are seeking P(0.1579 < Z < 0.4737) = P(Z < 0.4737) - P(Z < 0.1579) = 0.6821 - 0.5627 = 0.1194
f. The 90th percentile for the standard normal distribution is 1.2815, therefore, the 90th percentile for the given distribution is 6.1 + (1.2815)(1.9) = 8.5349
Answer:
The stickers are divided by groups of
2/10, 3/10 and 5/10
2/10 * 70 = 14
3/10 * 70 = 21
5/10 * 70 = 35
14 + 21 + 35 = 70
So, the stickers are allotted to the 3 children in a group of
14 to one child, 21 to another child, and 35 to the third child.
Step-by-step explanation: