Answer:
A
Explanation:
Breakeven quantity is the number of units produced and sold at which net income is zero
The product should not be released because the demand is less than breakeven quantity. If the product is released, the firm would earn losses
Greeting's!
<span>c. earnings before interest and taxes .
______________________________
</span>
Answer:
$5,000
Explanation:
Given that,
Accounting profit = $10,000
Interest rate = 5%
Amount withdraw = $100,000
The economic profit is calculated by subtracting implicit costs and explicit costs from the total revenue.
Accounting profit is determined by subtracting explicit costs from the total revenue.
Accounting profit = Total revenue - Explicit costs
Economic profit:
= (Total revenue - Explicit costs) - Implicit costs
= $10,000 - (Interest income)
= $10,000 - (5% × $100,000)
= $10,000 - $5,000
= $5,000
Answer:
The answer is $1000.
Explanation:
We can define fixed cost as the costs that does not increase or decrease as with the change in the service given or the goods produce.
According to this, we can say that the $16 price per meal and therefore the $4 ingredients are not included in the fixed cost. The light, heat and fuel are also dependent on the usage, so they do vary with the service given.
The other costs given in the question are eligible to be counted as fixed costs because they are not dependent on the number of costumers or the amount of food served.
So the fixed costs for Bella Capri per week is $250 + $150 + $600 = $1000.
I hope this answer helps.
Answer:
percentage of profit is 26.3%
Explanation:
given data
purchase property cost = $300,000
time = 2 year ago
sold property = $379,000
solution
we get here percentage of profit in relation to the cost
first we get here percentage value increase that is
percentage value increase = 
percentage value increase = 1.263
percentage value increase = 126.3%
so here 1 in 1.263 represent you the original cost
so profit % = 1 - 1.263
profit % = 26.3%